Négy évig dől az uniós pénz a kormány kedvenc cégeinek

420 milliárd forintnyi uniós támogatású építőipari tendert hirdetett meg a Nemzeti Fejlesztési Programiroda (NFP), méghozzá olyan speciális feltételekkel, amelyeket csak nagyon szűk pályázói kör tud teljesíteni. Az Együtt az EU csalás elleni hivatalához fordult, szerintük a Fidesz már a látszatra sem ad, amikor arra készül, hogy egyszerre 420 milliárdot juttat közpénzből a fideszes oligarchák cégeinek.

2016. március 21., 15:52

A „tömbösített” pályázatokról

a hvg.hu írt először. A hat magyarországi régióra egyenként 70 milliárdos keretet hirdetnek, A merőben új eljárás szerint a jelentkezőknek viszont nem konkrét munkákra, hanem úgynevezett munkanemekre kell ajánlatot tenniük. A legjobb ajánlatot tevő cégekkel négy éves szerződést kötnek, és az egyes konkrét munkákra már csak közülük választanak majd kivitelezőt.

Erősen kérdéses, hogy az előre bemondott összegeknek mennyi közük lesz majd a tényleges költségekhez, az egyes tenderek nyerteseit mégis ez alapján választja majd ki az NFP.

Az NFP pályázatán csak olyan nagyobb cégek tehetnek ajánlatot, amelyek az előző három évben összesen legalább 20 milliárdos forgalmat könyveltek el, és közbeszerzésekből legalább 15 milliárdos árbevételt értek el. Ez roppant módon leszűkíti a pályázók körét, a feltételeknek szinte csak a Fideszhez köthető nagyvállalkozók cégei felelnek meg, mint például a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Duna Aszfalt Kft.

Együtt: A Fidesz már a látszatra sem ad

Az Együtt az Európai Unió csalás elleni hivatalához, az OLAF-hoz fordul az építőipari megatender miatt, mert a párt szerint a Fidesz arra készül, hogy egyszerre 420 milliárd forintnyi munkát juttat közpénzből fideszes oligarcháknak. Az ellenzéki párt szerint a Fidesz már a látszatra sem ad, amikor arra készül, hogy egyszerre 420 milliárd forintnyi munkát juttat közpénzből a fideszes oligarchák tulajdonában álló, eddig is állami megbízásokkal és személyre szabott közbeszerzésekkel kitömött építőipari cégeknek.

Berkecz Balázs, az Együtt elnökségi tagja az RTL Híradójának

úgy nyilatkozott: „Azok a kis magyar cégek, akik egyébként szintén alkalmasak lennének arra, hogy megcsináljanak egy ivóvízminőség-javító program kivitelezését, ebben labdába sem tudnak rúgni, majd csak sokadik alvállalkozók lehetnek, és vagy kifizetik őket vagy nem.”