Narancsba borulhat az ország

Fidesz győzelmet jósolnak az önkormányzati választásokon a közvélemény-kutatók. A második hely a szocialistáké lesz. Török Gábor politikai elemző olyan elsöprő narancsos győzelmet prognosztizál, amire az 1945 utáni Nyugat-Európában sem nagyon találunk példát. Vasárnap kiderül, hogy igazuk van, vagy tévednek-e az elemzők, a közvélemény-kutatók.

2010. szeptember 30., 09:09

Vasárnap a Fidesz – az elnyert pozíciókat tekintve – akkora győzelmet fog aratni az önkormányzati választáson, amire nem csupán az 1990 utáni Magyarországon, de az 1945 utáni Nyugat-Európában sem nagyon találunk példát – írja Török Gábor politikai elemző a blogjában.

Szerinte nem lesz olyan eleme a választási rendszernek, ami ne borulna narancssárgába, szinte egypárti képet mutatnak majd a térképek. S miközben az első helyezettől fényévekre maradnak el a többiek, az értelmezési versenyben felértékelődhet a második helyért folytatott küzdelem.

Török szerint valószínűnek látszik, hogy a fővárosban az MSZP ismét megelőzi a Jobbikot, ráadásul a szocialistáknak arra is van esélyük – szemben a Jobbikkal –, hogy kerületi polgármesteri pozíciókat szerezzenek.

A megyei jogú városokban is az MSZP reménykedhet inkább, s minden bizonnyal itt is csak ők jelenhetnek meg egy-két helyen győztesként a térképeken. A politológus úgy látja, a többi településen már sokkal kiegyenlítettebb lehet a helyzet, s különösen Északkelet-Magyarországon a Jobbik fontos pozíciókat szerezhet, akár győztes polgármesterei is lehetnek.

A közvélemény-kutatók is a Fideszt hozzák ki győztesként. A Tárki legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz-KDNP támogatottsága 65 százalékra emelkedett a júliusi 60 százalékról, miközben az MSZP szavazóinak aránya 20 százalékról 17 százalékra csökkent.

A Jobbik a pártválasztók 8 százalékának, az LMP pedig 7 százalékuk szavazatára számíthat. A fővárosban az országos szinthez képest mindössze másfélszeres a különbség a kormánypártok és a szocialisták között. A Tárki kutatásában júliushoz képest 5 százalékponttal 39 százalékra nőtt a pártválasztás kérdésében bizonytalanok, illetve titkolózók aránya.

A Nézőpont Intézet – a Heti Válasznak készült – kutatása szerint a főpolgármester-jelöltek közül Tarlós István 52 százaléknyi szavazatot gyűjthet, majdnem négyszer annyit, mint a 14 százalékon álló szocialista Horváth Csaba. Jávor Benedekre (LMP) a fővárosi aktív szavazók 7 százaléka, a jobbikos Staudt Gáborra 4 százalék voksolna. Az intézet mandátumbecslése alapján Tarlós István főpolgármesterként biztos kormánypárti többséggel a háta mögött irányíthatja Budapestet. Eszerint a 33 fős Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz-KDNP 18, az MSZP 9, az LMP 4, míg a Jobbik 2 mandátumra számíthat.

Szonda Ipsos szeptemberi közvélemény-kutatása viszont azt állapította meg, hogy bár nőtt a Fidesz és az MSZP közötti különbség, nem biztos, hogy a kormánypárt Budapesten megszerzi a listás szavazatok több mint felét, hiszen jelenleg a biztos pártválasztók között csak 48 százalékon áll.

A Szonda szerint az összes választó esetében a Fidesz 37, az MSZP 11 százalékon áll, a biztos pártválasztók esetében azonban a különbség még jelentősebb: a Fideszt a megkérdezettek 65, míg a szocialistákat mindössze 17 százaléka támogatná. A Fidesz javulása ugyanakkor gyengítette valamelyest a Jobbikot, amely a lakosság egészén belül 6, az aktív választók körében 12 százalékon áll. Az LMP elérte a biztos pártválasztók körben az 5 százalékot.