Nagyvonalúnak kell lenni – Molnár Csaba: Zárjuk le a tárgyalást tíz nap alatt!
– Mit szól ahhoz, hogy Tóth József lett a fővárosban a szocialista kampány politikai előkészítője?
– Nehezen fogunk így beszélgetni. Ennél sokkal fontosabb dolgok vannak az országban.
– Nem kérdezném más párt ügyeiről, ha nem tudnám, hogy Tóth József az előző választások idején nem volt hajlandó megegyezni a DK-val.
– Az én politikai horizontom és a pártomé is – őszintén mondom – sokkal magasabban van ennél.
– Ön lesz a DK részéről az ellenzéki egyeztetés felelőse?
– Mind a 106 egyéni jelölt kiválasztása kapcsán én vagyok a megbízott tárgyaló. De így volt ez négy éve is.
– Milyen mandátummal tárgyalhat?
– Teljes körű tárgyalási felhatalmazásom van. Nyilván a megállapodást az elnökségnek jóvá kell hagynia.
Fotó: Kovalovszky Dániel
– Nem lesz könnyű dolga.
– Nagyvonalúnak kell lenni. Ahogy az MSZP, az Együtt is el fogja fogadni a DK-tól, ki tárgyal, mi sem szólunk bele abba, hogy más kiket küld az egyeztetésekre. Az európai politikai kultúra egyik legfontosabb eleme, hogy tiszteljük a másikat. Kampányfőnöki megbízatásom politikai feladat, amibe beletartozik a kampány tervezésétől a végrehajtáson át az ellenzéki tárgyalásokig sok minden. De az igazán fontos ügyek nem ezek. Hanem például az, hogy amikor a múltkor a gyerekemmel elmentünk orvoshoz, egy beteg azt panaszolta nekem: hat hónapja vár hasi ultrahangra. A kampányunk arról szól majd, hogy meg lehessen élni a fizetésből, a nyugdíjból, aki meg akar gyógyulni, gyógyulhasson, aki tanulni szeretne, tanulhasson. Szeptember másodikától két hónapon át tart majd az Orbán vagy Európa – Válassz! kampányunk, október végétől már más témában korteskedünk. Megmutassam, milyen lesz?
– Mutassa!
– Várjon, megnyitom a kampányterveket a laptopon. Nem elvont ügyként nézzük ezt az Európa és Orbán közötti választást, hanem olyanként mutatjuk, ami mindenkit érdekel: stadion vagy kórház, kivándorlás vagy béremelés, felcsúti kisvasút vagy metró, Mészáros Lőrinc vagy uniós közös ügyészség. Azokhoz akarunk szólni, akik utálják már az ellenzéki pártok vitáját. Én is unom, engem is fáraszt már.
– Hiába unja mindenki, a program mellett mégiscsak a matekon, a stratégiákon, a szövetségkötésen áll vagy bukik a kormányváltás.
– Az egy az egy ellen politikája a fontos: egy fideszessel szemben egy demokratikus ellenzéki jelölt álljon az egyéni körzetekben. Hogy van-e közös lista vagy csak külön listák lesznek, kik szerepelnek majd azon a listán és kik nem – ez már nem feltétele a kormányváltásnak. Ez a politikusok ócska hatalomtechnikai játéka. Állapodjunk meg az egyéni körzetekben induló jelöltekben!
– Önök hogyan osztanák el egymás között a 106 egyéni kerületet? Ha saját listát akar, 27 körzetben indulnia kell egy adott pártnak. Vagyis a biztos vereség tudatában ennyi körzetben egymás ellen kell indulniuk, és a többit elosztják egymás között. Vagy valamennyi körzetben koordináltan indulnak, de így nem jön ki mindenkinek a matek, nem lesz az összes ellenzéki pártnak listája.
– Nekünk bármelyik megoldás jó. Nincs előfeltételünk.
– Ugyanez volt a taktikájuk a tavalyi, előválasztásról szóló ellenzéki tárgyalásokon. Azt mondták, bármilyen megoldás jó, de nem volt saját javaslatuk. Ám így az a benyomás alakulhatott ki önökről, hogy a DK alibizik, nem a megállapodásban érdekelt.
– Állapodjunk meg, ez a fontos. Maximum vegyük figyelembe az egyes pártok támogatottságát. De ebben is nagyvonalúnak kell lenni. Nem fogjuk azt mondani, hogy mivel például a DK támogatottsága négy-ötszöröse az Együttének, ezért ennyivel több lehetőséget kell kapnia. Ne legyenek idétlen, egymást kizáró feltételek. Azt javaslom, szeptemberben jussunk a tárgyalás végére. Aztán jöhessenek végre a fontos témák: Európa, egészségügy, nyugdíjak, oktatás, megélhetés.
– Botka László meg azt javasolja, hogy ne a pártok támogatottsága, hanem a jelölt szavazatvonzó-képessége számítson a kiválasztásnál.
– Nekünk minden megoldás jó, ami oda vezet, hogy a végén a Fidesszel szemben egyetlen ellenzéki jelölt áll majd. Ez nem alibizés, hanem teljes körű nyitottság. Nekem Botka Lászlóval vitám, Orbán Viktorral bajom van. A vitákat el lehet simítani.
– Milyen vitája van vele?
– A legfontosabb, hogy ő azt mondja, ráérünk még tárgyalni. Mi azt javasoljuk, hogy már holnap üljünk le egyeztetni, zárjuk le a tárgyalást tíz nap alatt!
– Bejelentették, nyáron képzik az egyéni jelöltjeiket. Ez üzenet volt a többi pártnak, ha nincs megállapodás, mi haladunk előre.
– Értelmezheti így is, de ez tőlem távol áll, ez hatalompolitikai gondolkodás. Nem azért tartottunk mind a 106 egyéni jelöltünknek és stábjaiknak képzéseket és segítettünk abban, miképp építsék fel a helyi ügyeiket, hogy üzenjünk valakinek. Egy épeszű párt nem tehet mást a választások közeledtével, mint hogy kiválasztja, képzi a jelöltjeit.
– Hány DK-s befutó hellyel lenne elégedett?
– A 12-15 százalékos eredmény racionális lenne.
– A közvélemény-kutatók a parlamenti küszöb közelébe mérik a pártját.
– Kicsit messzebbről kezdem: az ellenzéki pártok többnyire együtt indultak a voksolásokon. Az uniós választáson, az önkormányzati választások bizonyos körzeteiben, illetve néhány időközin indultunk külön. Ezeknél látható volt a DK tényleges támogatottsága. Az uniós választásokon úgy kaptunk tíz százalékot, hogy közvetlenül előtte két százalékra mértek minket. Az őszi önkormányzati voksoláskor azokon a helyeken, ahol külön indultunk, háromszor jobb eredményt értünk el, mint amennyit a közvélemény-kutatók jósoltak. Az időköziken, ahol önállóan indultunk, például Dunaújvárosban, mi lettünk a meghatározó ellenzéki erő.
– Ezeket a helyi eredményeket nem lehet kivetíteni az egész országra.
– Szerintem meg igen, hiszen az egyik Debrecenben, a másik Győrben, a harmadik Dunaújvárosban történt.
– A DK szerint milyen a jó jelölt?
– A legfontosabb, hogy győzni tudjon a körzetében. A jelöltnek feddhetetlennek, tisztességesnek kell lennie, a DK-s aspiránsoknak vállalniuk kell, hogy akkor is nyilvánosságra hozzák a vagyonukat, ha erre törvények nem kényszerítik őket.
– Azért is kérdeztem, mert a Botka László által bemutatott első egyéni jelölttel, a gyöngyösi polgármesterrel a DK-s Varju László már most elégedetlen, mert Hiesz Györgynek jobbikos és fideszes alpolgármestere van. De mit tud tenni a – DK által korábban támogatott – polgármester, ha nincs többsége? Feltétel tehát, hogy a jelölt ne kössön megállapodásokat a jobboldallal?
– A feltétel a tisztesség és a győzni tudás. Mindenki hozzon 106 egyéni jelöltet, és kiválasztjuk a legmegfelelőbbet.
– Azért is volt furcsa a gyöngyösi kritika, mert anno Hajdu László, a DK újpalotai polgármestere is kénytelen volt megállapodni a Fidesszel, hogy kormányozni lehessen a kerületet.
– Mi mind a 106 körzetről fogunk tárgyalni. Külön-külön egyes megyékre vagy Budapestre nem kötünk különalkukat, mert az a vereség forgatókönyve. Mi pedig győzni akarunk.
– A Hajdu-kérdésre nem válaszolt. Ráadásul korábban arról szóltak a hírek, hogy ön megállapodott a szocialista Molnár Zsolttal a választás közös, MSZP–DK-s budapesti jelöltjeiről.
– Ez nettó hazugság volt.
– Azért üzengetnek önöknek a szocialisták, hogy fiúk, egyezzünk meg Pesten?
– Helyben a szocik próbálják meggyőzni embereinket a tárgyalásról. A DK azonban összetartó, fegyelmezett társaság, amelyet nem a helyi érdek mozgat, hanem Orbán leváltása.
– Melyikük lesz elég józan, hogy belássa, félre kell rántani a kormányt, különben összeütköznek?
– Nincs tárgyalás, így a szoci és a DK-s autó nem is megy szembe egymással. Pedig az egyéni körzetekről meg kellene állapodni. Sem a közös, sem a külön lista állítása nem feltétele a kormányváltásnak. Tegyük félre ezt a témát, és állapodjunk meg az egyéni körzetekben!
– Vagyis nem tárgyalnának arról a kérdésről, ami miatt nem akar létrejönni a találkozó? Félretennék azt a kérdést, hogy Gyurcsány Ferenc rajta van-e a közös listán, vagy sem?
– Mondtam, az egyéni körzetekben kell megállapodni, a többi nem fontos.
– Ezt mondhatták volna már korábban is.
– Február óta erről beszélünk.
– Botka szerint a közös lista a nyerő. De mi változott az előző választás óta? Akkor még önök is emellett kardoskodtak.
– Azóta a kutatóintézetek kimutatták, hogy mindkét megoldás működhet. Botka László azt ígérte, létrehozza az ellenzéki együttműködést. Ez nem jött össze: az LMP, a Momentum, az Együtt is elutasította. Csak egy pártot nem keres az MSZP, pedig a DK szívesen leülne vele. Szerintem Molnár Gyula MSZP-elnökké választása idején mondott beszédéhez kellene visszatérni: pár nap múlva találkozzunk a vasárnapi ebédnél!