Nagy Imre unokái tiltakoznak
Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája a testvérével közösen jegyzett tiltakozásukban a Rákosi-korszak kultúrpolitikájához hasonlítják Kerényi Imre tervezetét. Tudniillik a rendező Orbán Viktor személyes megbízottjaként festőművészeket kért fel, hogy az új alkotmány illusztrálásaként fessék meg a magyar történelem sorsfordulóit: a 2006-os őszi zavargásokat, a vörösiszap-tragédiát, vagy éppen Nagy Imre és mártírtársainak '89-es újratemetését. „Festészeti elképzeléseik egybeesnek a szocreál követelményeivel. Ráadásul úgy, hogy az elmúlt két évtizedben épp a jobboldal kultúrpolitikusai szégyenítették meg a szocreálban is alkotott képzőművészeket. Miközben semmi különbséget nem látni az akkori és a mai kultúrpolitika nyomulása között" - mondja Jánosi Katalin.
A festőművésznő furcsának találja, hogy Kerényi „irritálóan abszurd” ötletével más fórumok egyáltalán nem foglalkoznak - ő maga erről éppen a 168 Órában olvasott először. Jánosi Katalin már a a megfestendő témák kiválasztását is elképesztően gátlástalannak tartja: egy kosárba tenni a 2006-os utcai összecsapásokat, a vörösiszap-katasztrófát, a Horthy-korszakot és nagyapjának ’89-es újratemetése. Véleménye szerint ha a miniszterelnöki megbízott önállóan dönthetett a témákról, a bemutatás módját is megválaszthatja, így sor kerülhet bizonyos események manipulálására is. Nagy Imre újratemetésének képén például megrostálhatják az akkori résztvevőket, egyeseket kiemelten szerepeltetnek, megint másokat pedig egyszerűen lefelejthetnek. Az egész ötlet felháborító és ízléstelen - mondja Jánosi Katalin.
„Ami alapvetően rossz, azon semmi sem javít. Ha az alaptörvény jó lenne, nem kellene mellé ez az egész cirkusz” - véli a festőnő, aki szerint előfordulhat, hogy a tizenkét kijelölt festészeti téma közül lesznek olyanok, amiket senki sem fog elvállalni. Svábyi Lajos Kossuth-díjas festő például visszautasította a felkérést, Jánosi Katalin reméli, lesznek még hozzá hasonlók. „Bátorsága előtt megemelem a kalapom. De az is igaz: akiket én ismerek a szakmából, azokat ma még leginkább a döbbenet, bénultság jellemzi. Aki helyteleníti is a dolgot, hallgat, mert nem mer megszólalni. Más talán a nyomorúságos helyzete miatt marad csöndben, mert valóban kenyérre kellene neki a pénz. Miközben rendkívül fontos lenne a közös szakmai tiltakozás a kormány elképzelése ellen” - mondja.
Hogy mit gondol Nagy Imre unokája az esetleges szakmai tiltakozások sikerességéről, vagy szerinte mit szólna mindehhez a nagyapja? Elolvashatják a csütörtökön megjelenő 168 Órában!