Nagy a víz ólomtartalma a régi épületekben
Megvizsgálja a Nemzeti Népegészségügyi Központ a magyarországi csapvíz ólomtartalmát, eddig 2700 vízminta érkezett be a központba. Ezek majdnem ötödében találtak eltérést a szakemberek, jellemzően a régi épületekben mutatható ki határérték feletti ólomkoncentráció – írja a Világgazdaság.
A mérési eredmények szerint a csapvíz kifolyatása jelentősen csökkenti az ólomtartalmat. A régi épületekből származó minták több mint kétharmadában a kifolyatás hatására a határérték alá csökkent a fém koncentrációja.

Az ivóvíz ólomtartalma a jogszabályok szerint literenként legfeljebb 10 mikrogramm lehet.
Az ólom mérgező nehézfém, többek között számos idegrendszeri problémát okozhat. Főleg a várandósok és a három év alatti kisgyermekek esetén okozhat súlyos problémát.
A Nyitott laboratórium programban főleg az 1945 előtt épült házak lakóitól várják a vízmintákat, ezeket ingyenesen megvizsgálja az NNK. A legtöbb mintát Budapestről kapták, mivel a fővárosban találhatóak a legnagyobb arányban régi házak, épületek.
A központ munkatársai a beérkezett minták alapján elkészítik Magyarország ólomtérképét is, amelyen majd cím alapján is lehet tájékozódni az ingatlanok érintettségéről.
Márciusban egy gazdagréti általános iskolában is komoly ólomszennyezettséget mértek. A Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola diákjai és dolgozói ezért csak palackos vizet ihattak, mivel a szakemberek 22,6 mikrogrammnyi anyagot mértek egy liter csapvízben. Ez a megengedett határérték kétszerese.