"Munkásgyűlést" tart a fideszes polgármester

Éjjel 3-kor rendőrökkel foglalta el a a Pécsi Vízmű Zrt. irodaházát az önkormányzat. Úgy tudjuk az épületbe egyelőre senkit sem engednek be, Páva Zsolt polgármester fél 9-kor a helyszínen munkásgyűlésen tájékoztatja a dolgozókat a jövőről.

2009. október 5., 09:08

Biztonsági emberekkel kizáratta a Pécsi Vízmű Zrt. vezetőségét hétfőn reggel a helyi önkormányzat az épületből - értesült az MTI a vízművekhez közeli forrásból.

Az őrző-védő cég emberei lezárták a cég bejáratát, ahol csak az alkalmazottak juthatnak be; a vezetőséget nem engedik a közmű területére - tudta meg az MTI. Sokan az épület előtt várakoznak.

Páva Zsolt (Fidesz) polgármester fél 9-kor munkásgyűlést tart a helyszínen.

Az MTI úgy tudja, hogy a hétfő reggeli akció összefügg azzal, hogy Pécs közgyűlése múlt csütörtöki ülésén létre hozott egy céget a vízművek átvételére és üzemeltetésére. Az 5 millió forint tőkéjű Tettye Forrásház Zrt. a képviselők elképzelése szerint átvenné és tovább működtetné a helyi vízközművet, s alkalmazná a Pécsi Vízmű dolgozóit. A Tettye Forrásház ügyvezetőjének Winkler Tamást, a Biatorbágyi Vízművek Zrt. ügyvezetőjét, a Nemzeti Lóverseny Kft. egykori ügyvezetőjét választották.

Az indoklás szerint az önkormányzati cég alapítására azért volt szükség, mert a közgyűlés a Pécsi Vízmű kisebbségi francia tulajdonrészének visszavásárlására vonatkozó első lépésként szeptember 10-én felmondta a társasággal kötött üzemeltetési megállapodást, a hónap végéig azonban nem sikerült megállapodni a részvényhányad visszaadásáról és a jogviszonyok lezárásáról.

Csorba Zoltán, a kisebbségi tulajdonos Suez Environement Hungária Kft. ügyvezető igazgatója az ülésen azt mondta: a város irracionális határidőt szabott a megegyezésre, holott az érvényes szerződések, a lehetséges variációk áttekintéséhez több időre lenne szükség.

Csorba Zoltán a közgyűlés ülését követően az MTI-nek azt mondta: a Tettye Forrásház létrehozása ellenére mindaddig a Pécsi Vízmű akar szolgáltatni, ameddig nem születik megállapodás a francia tulajdonrész kivásárlásáról vagy a befektető és a város esetleges jövőbeni együttműködéséről.

Parázs viták a közgyűlésben

Parázs, olykor a becsületsértést súroló vitát hozott a csütörtöki közgyűlés. Az MSZP soraiból leginkább Gonda Tibor volt az, aki nagyon élesen fogalmazott a Baloldali Szövetség Pécs Városáért frakció tagjaival kapcsolatban, de a célt nem érte el, ők is delegálhattak feb és igazgatósági tagokat.

Bár a városvezető koalíció szándékai szerint a közgyűlési erőviszonyokat tükrözi a tegnap újraválasztott feb és igazgatósági tagok pártok közti elosztása a városi cégeknél, az MSZP éles támadást intézett a BSZPV ellen - írta a Pécsi Napilap.

A szocialisták szerették volna, ha cégenként szavaznak a delegált tagokról, és ekkor rendre leszavazták volna a Baloldali Szövetség Pécs Városáért frakció által jelölt embereket, de Páva Zsolt indítványára a közgyűlés egyben szavazott az összes jelöltről. Mint azt közgyűlési tudósításunkban olvashatták, Gonda Tibor nemes egyszerűséggel leárulózta a BSZPV tagjait, megemlítve, hogy tulajdonképpen nincs is mögöttük valós választói réteg, hiszen ilyen néven nem indult politikai szervezet a 2006-os önkormányzati választásokon. Az más kérdés, hogy mind Molnár Ferenc, Juhász István és Sarkadi Gábor egyéni mandátumot szerzett, akárcsak az azóta függetlenné vált Soó László is. (Érdekesség, hogy Soó László a város honlapján még mindig MSZP-s képviselőként van feltüntetve, pedig még nyár elején kiült a szocialista frakcióból.)

Mindenben Páva döntene

E helyütt nem ismételnénk a csütörtökön elhangzottakat, csak azt említenénk meg, ha az említett négy képviselő maradt volna az MSZP soraiban, akkor most húsz-húsz lenne az arány a városvezető koalíció és az ellenzék között, vagyis tulajdonképpen mindenben dr. Páva Zsolt szava döntene, hiszen ő polgármesterként és egyéni képviselőként is rendelkezik szavazattal. Persze az MSZP elkeseredettsége érthető, hiszen három alpolgármester helyett csak egyet tudtak megtartani, ráadásul most már a feb-ekbe és igazgatóságokba képviselőket sem delegálhatott a megegyezés szerint egyik frakció sem.

Csütörtökön aztán ha egyetlen szavazattal is (21 igen kellett a delegáltak elfogadásához), de sikerült megválasztani a feb és igazgatósági tagokat, vagyis a szavazás összesítésekor kiderült, az SZDSZ két képviselője is a városvezető koalíciót támogatta - írta a Pécsi Napilap.

Az azonban a csütörtökön történtek alapján biztosnak látszik, hogy a BSZPV tagjainak igen kemény alkukba kerül majd, ha érvényesíteni akarják egyéni választókerületük lakóinak érdekeit, mert minden esetben komoly ellenállásra számíthatnak a szocialisták részéről. Vagyis ha esetenként a hiányzások miatt nem számíthatnak a FIDESZ, az ÖPE, az SZDSZ és az MDF támogatására, akkor javaslataik elbukhatnak. Éles viták várhatóak tehát a még a ciklusból hátralévő egy évben, de talán nem véletlenül jegyezte meg Juhász István, Gonda Tibor csütörtöki szavaival sikeresen duzzasztott az általa nem látott BSZPV-s szavazóbázison.