Munkajogi hibáktól hemzseg az NFTV

2011. október 7., 12:41

A jelenleg Felsőoktatási és Tudományos Tanács, későbbi nevén Felsőoktatási és Tervezési Tanács összetételében hiba lehet.

A tanácsba a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács munkáltatói, illetve munkavállalói oldala 1-1 fő-t delegálhat. Mivel az NGTT idén még nem állt fel, és az sem biztos, hogy a munkavállalói szervezetek ebben részt vállalnak, így oldalakról nem lehet beszélni. Sőt, ilyet az elfogadott/módosított Munkatörvény sem tartalmaz, munkaügyi egyeztető "bizottság" jöhet létre az NGTT-n belül, amennyiben az létrejön (

http://www.eszt.hu/index.php?mode=file&file=html/hirek/2011/hir06151.html ). De felmerül a kérdés, hogyan is történik majd akkor a delegálás? Egyszerűen a most hatályos törvényből cserélték ki az OÉT szót NGTT-re.

Egy másik szintén fontos és a hallgatókat is érintő változás, hogy az új Munka Törvénykönyve tervezetéből kimaradt, hogy munkavállalás mellett a munkáltató szükséges törvényi mentesülést biztosítani az alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézményben történő tanulmányok elvégzéséhez szükséges vizsgák napjaira, valamint az azok letételét megelőző időre a szükséges felkészülés céljából, vizsgánként legalább négy-négy munkanapra.

Szintén kimaradt az is, hogy a tanulmányok folytatásához szükséges, ahhoz igazodó kedvezőbb munkaidő beosztást is elő kell írni, illetve ha ez nem lehetséges, a mentesülési idők között szerepelnie kell az említett célú távollétek oktatási intézmény által meghatározott mellőzhetetlen oktatási eseményeinek időtartamának.

Egy neve elhallgatását kérő, a törvényt véleményező munkajogász arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a rendelkezés sérti az 1974-ben elfogadott 140. számú a fizetett tanulmányi szabadságról szóló ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet) egyezményt is. Itt elég csak a levelező tagozatosokra gondolni. Persze érv lehet az is, hogy kössenek tanulmányi szerződést, de a gyakorlat ma ettől teljesen távol áll.