MSZP: nem szavazták meg a fideszesek az Európai Parlamentben a magyar gazdák támogatásainak megőrzését

2019. március 9., 18:30

Szerző:

Az MSZP szerint nem szavazták meg a fideszes európai parlamenti képviselők az agrártámogatások megőrzését szolgáló EP-javaslatot. Ujhelyi István szocialista EP-képviselő sajtótájékoztatóján elmondta, az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint csökkent volna a közös agrárpolitika támogatási összege (vagyis amiből a magyar gazdálkodókat is támogatja az EU), az Európai Parlament megváltoztatta, és az elvont forrásokat visszahelyezte a büdzsébe.

– Az EP egy olyan döntést hozott, amely jó a magyar gazdáknak, amely ugyanazt a követelést fogalmazza meg, amelyért most az Agrárkamara és MAGOSZ aláírásokat gyűjt. Ezt a döntést azonban a Fidesz képviselői nem szavazták meg az EP-ben, tartózkodtak a voksoláson – mondta a szocialista politikus.

Ujhelyi István szerint a magyar gazdák nem számíthatnak Orbán Viktorra, mert őt már nem tekintik megfelelő partnernek az Európai Unióban.

- Orbán elvesztette európai érdekérvényesítő képességét, már csak a saját hatalmi pozíciójáért küzd az Európai Néppárton belül. Orbán Viktor olyan politikusokkal szövetkezik, akik nem tudnak nekünk magyaroknak semmiben sem újabb és jobb lehetőséget biztosítani a következő években, például az európai büdzsé terén – mondta Ujhelyi.

Harangozó Gábor, az MSZP elnökségi tagja ezután elmondta, hogy Magyarország a legnagyobb kedvezményezettje az uniós agrártámogatásoknak,

azonban mégsem a magyar gazdák kapják a legtöbb pénzt az unióban, mivel az Orbán-kormány adja legkisebb hazai kiegészítést az uniós támogatásokhoz.

– A MAGOSZ és az Agrárkamara fideszes vezetőinek azért kellene lobbizniuk a saját frakciójuknál, hogy támogassák azon javaslatainkat, amelyek növelnék a gazdák támogatását, azonban nem ezt teszik. Folyamatosan a magyar gazdák érdekei ellen cselekszenek és ez a mostani aláírásgyűjtés is csak egy ócska PR-fogás – tette hozzá Harangozó.

Az MSZP elnökségi tagja szerint lenne tennivaló a magyar vidék érdekében, ezért azt követelik, hogy minimum 100 ezer forint legyen a területalapú támogatás, és az legyen foglakoztatáshoz kötött, amelyet a mezőgazdaság szereplői, akkor kapnának meg, ha embereket foglalkoztatnak és vállalkozásokat hoznak létre.