MSZP: ezek biztosan nem adják vissza a 13. havi nyugdíjat!

Folyik a kampány a nyugdíjas szavazatokért: a szocialisták szerint a nyugdíjasok kimaradnának a gazdasági növekedés plusz forrásaiból.

2010. január 27., 19:55

Biztosan nem adják vissza a 13. havi nyugdíjat – az MSZP szóvivője, Nyakó István szerint erre vállal garanciát a Fidesz, legalábbis ezt bizonyítja a nyugdíjasoknak írt levelük tartalma. A szocialisták viszont, ha kormányra kerülnek, többek között tovább emelik az idősek körében népszerű méltányossági nyugdíjkasszát.

Hamis garancialevélhez hasonlította az MSZP szóvivője azt a levelet, amelyben a Fidesz hármas vállalással fordul a nyugdíjasokhoz. Nyakó István szerint a legnagyobb ellenzéki párt levele felér egy beismerő vallomással, hogy a nyugdíjasoknak sem részben, sem más néven nem adnák vissza a válság miatt elvett 13. havi nyugdíjat. Úgy vélte, az MSZP aláírásgyűjtését „lekoppintó” „álaláírásban” a Fidesz ahhoz kér támogatást, hogy a nyugdíjasok is részesüljenek a gazdasági növekedés pluszforrásaiból, a garancialevélben azonban erről szó sincs. Vagy az aláíróíven hazudnak a nyugdíjasoknak, vagy a levélben, vagy mindkét helyen, de egyszer biztosan nem mondanak igazat – jelentette ki a szóvivő. Az MSZP viszont azt vállalja, hogy a nyugdíjprémium bevezetésével a gazdaság újbóli bővüléséből nem zárja ki a nyugdíjasokat, az alapnyugdíjukat nem fagyasztja be reálértéken, „ahogy azt Orbán Viktorék tennék”. Nyakó kiemelte azt is: minden verbális keménykedés ellenére a Fidesz a mai napig nem cáfolta a Varga Mihállyal készült interjú állításait a lapban, nem kértek cáfolatot vagy helyreigazítást. Véleménye szerint készpénznek vehető, hogy a Fidesz hatalomra kerülése esetén bevezeti a svéd modellt, olyan, az időseket érintő megszorító csomagra készül, amellyel a Fidesz választási ígéreteit teljesítenék az idősektől elvett százmilliárdokból.

Nyakó István kitért arra, hogy az MSZP a nyugdíjkorrekciós program folytatásaként most újabb vállalásokat tesz a nyugdíjasok felé - számolt be a

Népszava . Ide sorolta, hogy a fiatalon megrokkantak soron kívüli emelést kapnának, rendeznék a mezőgazdasági szövetkezeti járulékosok járandóságát is. Megőrzik a 65 év feletti nyugdíjasok ingyenes utazási kedvezményét, a nyugdíjprémium kifizetésén keresztül biztosítanák, hogy a nyugdíjasok is részesüljenek az újra beinduló gazdasági növekedésből, és megdupláznák a méltányossági nyugdíjkasszát.

A rendkívüli nyugdíjemelés és az egyszeri segély most is igen népszerű a hátrányos helyzetű „kisnyugdíjasok” körében. A gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak enyhítése miatt tavaly módosult a jogosultak köre, a legfontosabb változás, hogy emelkedett a jövedelmi határ, nőtt az egyszeri segély összege. Méltányossági nyugdíjemelés – amely beépül a nyugdíjba – többek között annak az idősnek adható, akinek ellátása nem haladja meg a 65 ezer forintot. Ezt a támogatást az észak-alföldi régióban élők közül igényeltek legtöbben. Más feltétel vonatkozik az egyszeri segélyre, azok kérhetik, akiknek veszélybe került a létfenntartásuk. Pozitív elbírálásra számíthat, aki közeli hozzátartozójával él együtt, és a havi jövedelme nem több, mint 65 ezer forint, az egyedül lakóknál az összeghatár 75 ezer forint. A segély évente csak egy alkalommal ál­la­pít­ható meg, és ez a támogatás nem épül be a nyugdíjba. A minimálisan engedélyezhető összege 15 ezer forint, de nem haladhatja meg a legkisebb öregségi nyugdíj (28 ezer 500 forint) másfélszeresét.

A Fidesz nem akarja és nem fogja eltűrni a „gyurcsányi nyugdíjrendszert” – közölte Cser-Palkovics András annak kapcsán, hogy az MSZP szóvivője hamis garancialevélhez hasonlította azt a levelet, amelyben a Fidesz hármas vállalással fordul a nyugdíjasokhoz.