Mostantól mindenki képes rá: percek alatt a csúcsra

Most percek alatt megmászhatja a Himalája legmagasabb csúcsát, a Mount Everestet. Ehhez nem kell mást tennie, mint ellátogatni Ugyan Anita honlapjára, ahol speciális túrát tehet.

2010. június 1., 14:35

Ugyan Anita oldala (http://www.ugyananita.eu) olyan, mint egy valódi túraút, amit nem egyszerűen végigolvasunk, hanem bejárunk, mintha a hegymászónővel együtt haladnánk a Himalája csúcsa felé. Az oldal egy hatalmas megrajzolt térkép, szaggatott vonal jelzi az irányt, amerre a túrázók haladnak, a menüpontok pedig a hegycsúcs felé vezető úton elhelyezkedő állomásoknál találhatóak. Mindez elsőre rettentően kaotikusnak hangzik, de mint minden tisztességes térképen, itt is megtalálható az a kis vonalas mértéknek nevezett fekete-fehér csík is, ami mentén felsorakozik a menü, és rájuk kattintva nagyon trükkösen rögtön a térkép megfelelő pontjára ugrunk.

A magyar hegymászó 2000-ben vágott neki először a hegy megmászásának. Ekkor még „csak” 7300 méter magasra sikerült eljutnia. A következő években egyre feljebb és feljebb küzdötte magát, míg végül 2009-ben – első magyar nőként – sikerült megvetnie a lábát a világ tetején. Idén újra próbálta, most oxigénpalack nélkül, ugyanis Nemzetközi Hegymászószövetség (UIAA) 1986 óta csak a palack igénybevétele nélkül történt túrákat tekinti szabályos, azaz „tiszta mászásnak”, és csak ezeket tartja számon. Hát nem adják ingyen a világ tetejét.

Pedig a hegymászók élete amúgy sem csak játék és mese: legnagyobb nyári kánikulában is nagyjából -19 °C az átlaghőmérséklet, ami önmagában sem kellemes, hát még ha szélviharokkal, nonstop hóeséssel, átláthatatlan ködökkel és egyre kevesebb levegővel társul. A hegy megmászását általában májusra időzítik, amikor viszonylag enyhébb a helyzet, de hála a modern tudománynak és az időjósoknak, manapság már egészen pontosan be tudják lőni, hogy mikor milyen az időjárás a csúcs környékén.

Ilyen körülmények között egy Mount Everest-kirándulás úgy nagyjából 2 hónapig tart. A hegymászók először heteken át csak ráhangolódnak a témára (akklimatizáció), maga a hegymászás pedig olyan 2-3 hetet vesz igénybe. Ez idő alatt sátrakban laknak és olvasztott hóból főznek zacskós levest, az öltözködés pedig elég sok időt vesz igénybe, tekintve, hogy kb. tíz réteg ruhát vesznek fel, mielőtt kilépnek a sátorból.



A meleg ruha és a spéci felszerelés azonban nem elég, a győzelemhez nem árt alaposan ismerni az ellenséget sem. Jól tudja ezt Ugyan Anita is, aki nagy figyelmet szentel a Himalája hegység és a Mount Everest tanulmányozásának földrajzi és történelmi szempontból is, és ezen információkat oldalán is közzéteszi.

Ha idén májusban sikerült volna meghódítania a csúcsot, akkor ő lehetett volna a világon a hatodik nő, aki teljesíti ezt a nem mindennapi célt. A honlapon olvasható, hogy az idei csúcs elérése sajnos csak palackkal sikerült, és kis híján az életébe is került. Begyulladt a torka és a hideg levegő valamint az oxigénhiányos állapot miatt összeszűkült a légcsöve. Így egy pont után elájult, s 4órán keresztül eszméletlen állapotban volt. Szerencsére túlélte a kalandot, és reméljük legközelebb sikerül megvalósítania álmát.

Forrás:

http://footer.hu/szemafor/1117-ugyan-nezzuenk-mar-koeruel-a-vilag-tetejerl--ugyananitaeu
http://www.ugyananita.eu