Most sok volt a segély, kevés a segély, és mit akarunk vele csinálni?!
Az megkérdezett szakértők hiányolják, hogy a segélyezés új rendszerét nem vázolja fel a benyújtott kormányprogram. A Kórházszövetsége elnöke viszont elégedett az egészségügyi rész terveivel.
Az otthonteremtés támogatása, a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése és testnevelési óra naponta - ezeket is megemlíti a kormányprogram szociális kérdésekkel foglalkozó része. A szavak ellentétben állnak a tettekkel, azaz a kormányprogram az intézkedésekkel - mondta Ferge Zsuzsa szociológus, aki a célkitűzésekkel egyetért, csak a prioritásokat hiányolja a szombaton benyújtott kormányprogramból.
„Ebben a kormányprogramban nagyon különböző helyeken a következők vannak: az előző kormány túlsegélyezett, túl sok segélyt adott, előre sorolta a magas összegű segélyezést a középosztály segítésével szemben. Aztán azt olvassuk, hogy nagyon kevés segélyt adott, mert a legszegényebbek támogatására csupán a költségvetés egy százalékát költi, tehát alacsonyak voltak a segélyek. Nagyon nem világos, hogy most sok volt a segély, kevés a segély, és mit akarunk vele csinálni.”
Ferge Zsuzsa különösnek tartja, hogy az első lépés a családi pótlék 50 százalékának a természetbenivé alakítása lehet, ugyanis a program szerint kellenek előzetes hatásvizsgálatok és monitorozás, itt viszont nincs előzetes hatásvizsgálat. Úgy látja, azt sem lehet tudni, hogy minderre honnan lesz pénz.
Se a svéd modellről se egyéb nyugdíjat érintő reformról nincs szó a programban - mondta Németh György közgazdász, nyugdíjszakértő. „Félelmetesen hiányoznak belőle a konkrétumok. Feltétlenül foglalkozni kell legalább egy vagy két év után a kormánynak a nyugdíjrendszerrel. Ehhez sincs semmiféle útbaigazítás, hogy ezt egyáltalán meg akarja-e kezdeni, vagy milyen irányban folytatni.”
A szociálpolitikát érintő kérdések közül konkrétumként szerepel a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzése, a családbarát munkahely támogatása, és mindennapi testnevelés óra bevezetése az általános iskolákban.
Rácz Jenő: 230-235 millió forint hiányzik az egészségügyből évente
Az adósságállomány rendezéséről, a várólisták csökkentéséről is szól a kormányprogram egészségüggyel foglalkozó része. A leendő kormány a kórházbezárásokat és a privatizációt azonban elutasítja. A Kórházszövetség elnöke az egészségügyi rész minden szavával egyetért. Rácz Jenő szerint a Fidesz beépítette a szakmai szervezetek javaslatait.
A diagnózis igaz, az egészségügy mély és összetett válsághelyzetben van, amiből nagyon gyorsan kiutat kell találni – mondta Rácz Jenő. Egyetért a helyzetjelentéssel, illetve azzal a megállapítással, hogy 2006-ot követően az elhibázott gazdaságpolitika oltárán feláldozták az ágazatot, hogy a konvergencia-program felvállalta az egészségügy GDP-részesedésének 0,9 százalékával való csökkentését. A Kórházszövetség szerint éves viszonylatban 230-235 milliárd forint hiányzik a rendszerből ahhoz, hogy legalább a korábbi szinten tudjon működni.
Rácz Jenő is tagja volt a szocialista kormánynak, 2004. október 4-től a kormányváltásig volt miniszter. De – mint mondta -, 2006 előtt az egészségügyben ilyen jellegű problémák nem voltak. „A szakmai szervezetek egyértelmű véleménye szerint is az igazi zuhanó mélyrepülés az elmúlt négy évben történt.”
Rácz Jenő egyetért azzal, hogy elmúlt négy év vesztesei a kórházak voltak, és az intézmények bezárásával nem lehet orvosolni a problémákat, és ő is úgy gondolja, a kórházaknak köztulajdonban kell maradniuk. A kórházszövetség elnöke támogatja a várólisták csökkentését is, mert a hosszú várakozás már szakmai problémákat vet fel. De egyetért az adminisztráció csökkentésével is, hiszen független külső szakértők megállapították, hogy a munka 80 százalékát ez teszi ki.
Rácz Jenő Magyar Rádióban azt mondta: örömmel üdvözlik a program egészségügyre vonatkozó minden egyes részét, ám hozzátette: minden program annyit ér, amennyit a gyakorlatban meg tudnak belőle valósítani.