Most már tényleg vége: megszűnik a botrányos letelepedési kötvény

„Az elmúlt évben kialakult kedvező finanszírozási helyzetre való tekintettel” az Államadósság Kezelő Központ Zrt. lezárja a Letelepedési Magyar Államkötvények (Lmák) értékesítését. A kötvények vásárlására a 2017. március 31-ig benyújtott kérelmek esetében lesz lehetőség – közölte honlapján az ÁKK.

2017. január 12., 14:55

Mint írják: a kötvényprogram 2013. júniusi indulásakor olcsó és biztonságos finanszírozást jelentett az ország számára. A több mint egymilliárd euró összegű értékesítés és a konstrukció árazásából adódóan elért másfél milliárd forint kamatmegtakarítás hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország államadósságának megítélése és a finanszírozás biztonsága javuljon.

A Rogán Antal által kitalált, 2013-ban bevezetett állampapírokat csak öt kiválasztott cég forgalmazhatja, amelyeknek nincs versenytársa a saját piacukon. A rendszernek különös visszássága, hogy az állam saját maga is értékesíthetné a letelepedési kötvényeket, ehelyett mégis kiszervezi e tevékenységet – jellemzően offshore – ügynökségeknek, amelyek jelentős osztalékot tesznek zsebre.  Az állam igazából nem keres, sőt a 2013-ban rögzített és azóta változatlan kétszázalékos kamatszint miatt inkább bukik az üzleten.

A Magyar Nemzet számításai szerint az offshore közvetítővállalkozások a kötvényprogram indulása óta az olcsóbb árazással számolva is több mint 92,5 milliárd forintos bevételre tettek szert, miután 4031 külföldi fizetett a letelepedési engedélyért. A lap számításai szerint az elmúlt nem egészen két évben 8,7 milliárd forintot veszített az állam, vagyis ennyivel több adófizetői pénzt költött el csak a letelepedésikötvény-programmal, mint ha piaci körülmények között finanszírozta volna az adósságot.