Mit tudunk a fiatalokról?
Miből lehetne a cserebogár? – Jelentés az ifjúságügyről 2014–15 címmel megjelent a legújabb tanulmánykötet a magyarországi ifjúságügyről. A civil szakmai szervezetek és szakértők által készített jelentés, amely az Ifjúságszakmai Együttműködési Tanács támogatásával jelent meg, többféle szempontból járja körbe a témát.
A kutatás célja tükröt állítani a magyar társadalom elé annak kapcsán, hogyan tekintünk a fiataljainkra, mihez is kezdünk velük. Az állami struktúrát, a hazai ifjúságügy nemzetközi beágyazottságát és a pénzügyi forrásokat is vizsgálják. Ezenkívül azt is: mennyire támogatottak ma az ifjúsági kezdeményezések, illetve mennyire képesek bekapcsolódni az érintett korosztályok a döntéshozatali folyamatokba. Az ifjúsági szervezetek támogatási rendszereiről is beszámolnak a kötetben.
– Finoman fogalmazva is vegyes a kép: a magyar állam – a hangzatos jelszavakkal ellentétben – nem dinamizáló forrásként tekint a fiatalokra. A szakma immár 15 éve követeli: szülessen törvény a témában, amely legalább keretbe foglalná a problémát. De mindeddig egyetlen kormány sem foglalkozott a kéréssel – összegez a 168 Órának Nagy Ádám ifjúságkutató, a Miből lehetne a cserebogár? című kiadvány szerkesztője.