Mit írt Ortega y Gasset?
A Felcsúti casting címmel megjelent olvasói levelemre (2010. január 14.) anonim kritikusom azt írta (Történelem törölve címmel), hogy „Györky Zoltán... teljesen megalapozatlanul illeti hiperkritikával a magyar történelem két konszolidált, nyugalmas periódusának vezéralakjait”. Tudniillik Tisza Kálmánt és Bethlen Istvánt, akiknek kormányzási „stílusát” arisztokratikusnak neveztem.
Bírálóm szerint: „Hát persze hogy arisztokratikus volt Tisza és Bethlen kormányzása... A politika mindig is arisztokratikus volt, erről bőven lehet olvasni például Ortega y Gassetnél.”
Bevallom, nem ezt „olvastam ki” José Ortega y Gasset 1930-ban írt, La rebelión de las masas című, 1942-ben magyar nyelven A tömegek lázadása címmel megjelent könyvéből.
Ő volt a tömegelmélet első 20. századi megfogalmazója, aki e problémát így fogalmazza meg: „A tömegek ma az élet gazdag lehetőségeit élvezik, és a lehetőségek nagyrészt ugyanazok, amelyekről azelőtt úgy látszott, hogy csak a kisebbséget illették meg.” (Úgy vélem, hogy a szerző a kisebbség „fogalma” alatt az uralkodó réteget, elsősorban az arisztokráciát értette.) „Ugyanakkor a tömeg közönyössé vált a kisebbséggel (az én olvasatomban az uralkodó elittel, az arisztokráciával) szemben, nem engedelmeskedik a kisebbségnek, nem követi, nem tartja tiszteletben, hanem ellenkezőleg, félretolja, és a helyére áll. A tömeg a társadalom előterébe nyomul, élvezi azokat a gyönyörűségeket, amelyek azelőtt csak a kisebbséget illették meg. A tömeg anélkül, hogy megszűnt volna tömeg lenni, a kisebbség helyét bitorolja.” A tömeget a továbbiakban így jellemzi: „A tömeg megsemmisít mindent, ami más, ami kiváló, ami személyes, minőségi és kiválasztott.”
Ortega y Gasset az olyan individuumokból álló kisebbség pártján áll, amely a „felsőbb osztályokból” és az arisztokráciából származó elitet képezi.
Nem hiszem, hogy Ortega y Gasset műveiből „kiolvasható” lenne olyan argumentum, amely megsemmisítené abbeli véleményemet, hogy Tisza, majd Bethlen miniszterelnöki ténykedésének elemi része volt az arisztokratikus, a magyarországi népesség többségét lenéző, a szegény néprétegeket elnyomó, dölyfös, úri politizálás.
Györky Zoltán
Kaposvár