Mintegy 150 millió forintnyi közpénzből mérték az önkormányzatok a fideszesek népszerűségét
Száznál is több dokumentum (szerződés, táblázat és kérdőív), nagyjából ezer oldal – a hvg.hu közérdekű adatigényléssel kapta meg az egyes budapesti kerületek, valamint több megyei jogú város közvélemény-kutatás szerződéseit, amelyekből kiderült: több mint 150 millió forintot költöttek el az adófizetők pénzéből arra, hogy a politikai és pártpreferenciákat vizsgálják.
Persze a tárgy hivatalosan aligha lehetett ez, a portál beszámolója szerint előfordult, hogy a megkötött szerződés tárgya városmarketing vagy turizmus volt, esetleg a médiafogyasztás szokásai, de a trükk az, hogy a címekkel ellentétben a kérdőívekkel sokkal inkább azt szerették volna kideríteni, milyen is a kormány és az ellenzék közötti aktuális erőviszony. A kutatási eredményeket nem hozták nyilvánosságra.
Hogy okkal, azt bizonyítja a portál által bemutatott eset: a főváros II. kerülete a hvg.hu által kikért időszakban ugyanis több szerződést is kötött, ezekből a legérdekesebb az a 2017. májusi, amely a kerület és a Nézőpont Intézet között jött létre. Közvélemény-kutatás címén 3,9 millió forintot fizetett ki a kerület a kormányközelinek tartott intézetnek. A II. kerületben a Nézőpont 1000 fős mintán azt kutatta többek között, hogy:
- Ön inkább elégedett, vagy inkább elégedetlen Orbán Viktor miniszterelnök munkájával?
- Ön inkább szeretné, vagy inkább nem szeretné, hogy 2018-ban megbukjon a jelenlegi kormány?
- Ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, akkor elmenne szavazni?
- Ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások, melyik pártra szavazna?
- Az adott párt által támogatott jelöltre szavazna?
- Inkább jó, vagy inkább rossz irányba mennek a dolgok Budapesten?
A továbbiakban a megkérdezettnek meg kellett neveznie Budapest főpolgármesterét, válaszolni kellett arra, mennyire szeretné fontos politikai pozícióban látni Orbán Viktort, Varga Mihályt, Tarlós Istvánt és Láng Zsoltot, meg kellett mondani, elégedett-e a főpolgármester munkájával, erős vagy gyenge kerületeket szeretne (az utóbbi időben felröppentek olyan hírek, miszerint egy új Fidesz-kormány visszanyesne az önkormányzatiságból) és feltették azt a kérdést is, hogy:
- Amennyiben lenne egy olyan ellenzéki, de nem pártszínekben induló jelölt, aki esélyes lenne arra, hogy legyőzze a Fidesz-KDNP jelöltjét, Ön szavazna rá?

Ennek azért van jelentősége, mert a Budapest II. kerülete és a III. kerület egy részéből összeálló választókerületben korábban rendre jobboldali képviselőt választottak ugyan, de a 2014-es eredmények szerint az ellenzéki győzelem esélyei szempontjából eléggé biztató kerületben (is) kitapintható, hogy a Fidesz-KDNP tényleges támogatottsága alacsonyabb lehet, mint a közvélemény-kutatások adatai jelzik.
Mindez azonban csupán egyetlen, a hvg.hu által közzétett kerületi, illetve megyei jogú városok által készíttetett, közpénz-milliókat felemésztő kutatásokból, amelyek aligha a helyiek életvitelét kívánták segíteni.