Milliárdokat keres a magyar állam a prostituáltakon
„A bevándorlási válság kezdete óta ugrásszerűen emelkedik a nők elleni zaklatások száma” – ezt hirdeti a kormánypropaganda a ferencvárosi Szabadkai út sarkán, óriásplakáton. A Gubacsi dűlő romos gyárépületekkel és kiserdős területekkel övezett része afféle türelmi zóna, az itt pénzt keresni próbáló prostituáltakat azonban nem a bevándorlók zaklatják, hanem „őshonos” magyar rendőrök.
A hatóság abszurd és a jogállamiságot megcsúfoló, értelmetlen szabálysértési bírságok garmadát szabja ki ezekre a nőkre, akik a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokon belül is a legkiszolgáltatottabbak és legmegvetettebbek.
– Köztisztaság megsértéséért kaptam ezt a tízezer forintos bírságot – mutatja egy fiatal, fonott copfos nő a szabálysértési értesítőt. De ez csak egy a tucatnyi bírság közül: a nőre havonta úgy 50-60 ezer forintos bírságot rónak ki különböző ürügyekkel. A leggyakoribb ok azonban a szemetelés.
– De én nem szemetelek. Nem az én szemetemért büntetnek meg, hanem azért, amit mások hordanak ide. Legutóbb is idejött egy rendőr, és rámutatott egy rozsdás ágykeretre, hogy ez hogyan került ide. Mit tudom én, hogy mi az, honnan tudjam, azt gondolja talán, hogy a hátamon cipeltem ide? Én mindössze egyetlen kistáskával megyek dolgozni – meséli, hozzátéve, hogy a helyzet teljes képtelensége ellenére is megbüntették az ágykeretért.
– Igyekszem mindig befizetni a bírságot, máskülönben le kell ülni – veszi át a szót egy másik nő, aki éppen elég rossz állapotban van, az arca bedagadt, fáj a foga. Előkotor a táskájából egy csomó papírt: mind-mind bírság.
– Egy raklapnyi van – mondja keserűen. Legutóbb azért kapott egy tízezreset, mert a rendőr szerint úgy lépett ki az úttestre, hogy nem nézett körbe. De nem csak a Szabadkai úton tapasztalnak a prostituáltak hasonló elbánást, hanem városszerte mindenhol.
– A körzeti megbízott ismer minket. Ez egyértelmű szívatás. Vannak időszakok, amikor naponta kétszer is– mesélik. Egyikőjük elmondja, hogy egy alkalommal bent ült a kocsiban, várt valakire. Megjelent a körzeti megbízott, és azt mondta neki, hogy tíz percen belül tűnjön el, de mivel a nő úgy gondolta, a parkolást semmi nem tiltja, és az autóban üldögélést sem, nem ment el.
– Tíz perc múlva visszajött, kirángatott az autóból, megbilincselt, a mobilomat szétszedte. Mindennek lehordott, és azt ismételgette, hogy ismerjem be a tiltott kéjelgést. Nem ismertem el semmit, mert nem csináltam semmit. A feljelentést aztán úgy írta meg, hogy túl közel parkoltam az autópályához. A feljelentést arra alapozta, hogy ismer engem régóta, ráadásul két óvszert és törlőkendőt is talált a táskámban. Óriási hercehurca volt – idézi fel.
Amikor viszont valódi baj van, a rendőrök persze eltűnnek.
– Megtalált minket néhány fickó, akik napi tízezer forintot akartak helypénz címén beszedni tőlünk. Mi nem dolgozunk senkivel, így nem is fizettünk, amire életveszélyes fenyegetést kaptunk. Hívtuk a rendőröket, de éppen akkor nem volt szolgálatban a körzeti megbízott. Aztán többször próbálkoztunk jelenteni az esetet, mert ezek a férfiak azóta is fenyegetnek minket, de a körzeti megbízottunk valahogy épp sosincs szolgálatban – mesélik.
A bírságokat nagyon nehezen gazdálkodják ki. Egyikőjük azt mondja, gyakorlatilag évi egy-két hónapot csak azért áll az út mellett, hogy ezeket valahogy kiegyenlítse.
A Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesületének kimutatása szerint a prostituáltakra kiszabott bírságok összege meghaladja az évi egymilliárd forintot. Ez nem csak a prostituált nőket sújtja, hanem a hajléktalanokat és a vidéki roma közösségeket is. A romboló és értelmetlen gyakorlat ellen emberi jogi szervezetek küzdenek: a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, a Roma Sajtóközpont, a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete, a Társaság a Szabadságjogokért és az Utcajogász. A civilszervezetek képviselői ma a Szabadkai út mentén szemétszedő demonstráció keretében hívták fel a figyelmet arra, hogy a szabálysértési rendszer most a legkiszolgáltatottabb emberek elleni megtorlásról szól.
– Találtunk itt kenyértartót, műanyag tortafedőt, vázát, egy Moldova-kötetet és csomó sittet, úgy tűnik, valaki egy komplett lomtalanítást hajtott végre otthon, és ide hordta ki a szemetét – osztja meg tapasztalatait az egyik aktivista. Ezekért a szemetekért büntetik a prostituáltakat. De most egy része bizonyosan eltűnik: a szemétből egy hét múlva a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjai és tanára képzőművészeti alkotást kreálnak.