Miért úszik az adósságban Rogán kerülete?

Rogán Antal látványberuházásokkal tarkította az V. kerületet, melyeknek léte inkább szolgálja a befektetők érdekeit, mint az itt élőkét – áll a LMP szerkesztőségünkhöz is eljuttatott nyílt levelében. Szilágyi Péter, az LMP V. kerületi polgármesterjelöltje Rogán Antaltól arra vár választ, hogyan jutott odáig Belváros-Lipótváros, hogy mára Budapest egyik legeladósodottabb kerülete lett.

2010. szeptember 28., 19:20

A levél szerint az V. kerület polgármestereként az elmúlt években olyan látványberuházásokkal tarkította kerületünket, melyeknek léte inkább szolgálja a befektetők érdekeit, mint az itt élőkét. A recept egyszerű: válj celeb-politikussá, találj ki látványos és drága beruházásokat, tálald úgy, mintha a lakosság kérésére készült volna.

A nem kellően átgondolt forgalmi változások miatt a belváros déli részén élők fuldokolnak, a megalomán fejlesztések miatt védettséget élvező vagy arra érdemes épületek pusztulnak el. A kerület 14 milliárd forintos adósságba verte magát. Magyarul: ma minden kerületi lakosra 380 ezer forintnyi adósság jut Belváros-Lipótvárosban – írja az LMP.

A 2008. évi költségvetés zárszámadása szerintük több érdekes tényre is rávilágít: az Önkormányzat bevétele lakosonként 435 ezer forint volt. A kerületi intézmények működésére lakosonként 630 ezer forintot költött, míg dologi kiadásokra - szintén lakosonként - további 330 ezret. A Polgármesteri Hivatal 214 alkalmazottjának majd' kétmilliárd forint juttatást fizettek ki, ez fejenként közel 9 millió forint. A szomszédos Ferencvárosban ugyanez a kiadás 5,7 millió forint volt 2008-ban. A Közterület hasznosítási társulat 6 alkalmazottjának több mint 70 millió forintot fizettek ki, ami fejenként átlag 12 milliós kiadás – áll a levélben.

Az LMP azt is firtatja, mi indokolja azt, hogy – mint írják – a kerület vezetése a 4 milliárdos hitelfelvételből és kötvénykibocsátásból fel nem használt, újabb adósságokat eredményező összeget többletként kívánta bemutatni a kimutatásukban. Elég csak egy pillantást vetnünk a Progresszív Intézet felmérésére, mely az önkormányzatok gazdálkodásának átláthatóságát vizsgálja: az V. kerület az utolsók közt kullog. Miért vált a kerület az egyik legeladósodottabb kerületté, miközben Budapesten itt folyik be a legtöbb bevétel – teszi fel a kérdést az LMP.

A párt arra is választ vár: miért történhet meg, hogy a Molnár utcában úgy épül meg egy szálloda, hogy közben lakások válnak lakhatatlanná, majd a kerületi lakosok adójából kínálnak cserelakást a kárt szenvedetteknek. Miért történhet meg, hogy a Bécsi utcában a hazai építésszakma és a környéken élők tiltakozása ellenére az önkormányzat építési/bontási engedélyt adhat ki? Miért történhetne meg, hogy a Veres Pálné Gimnázium egy része lebontásra, az udvar egy része beépítésre, az ott álló fák pedig kivágásra kerülhetnének, ahelyett, hogy létrehoznánk a főváros legjobb oktatási intézményét? Miért történhet meg továbbá az, hogy a Hold utcában helikopter-leszállópályát építenek egy önkormányzati képviselő tulajdonában álló szálloda tetejére?

Az LMP szerint az önkormányzat a kis helyi lakóközösségek életminőségének javításánál fontosabbnak tartotta a jól kommunikálható, látványos nagyberuházások bármilyen áron történő
támogatását – áll az LMP levelében.