Miből nőttek Szijjártó Péter megtakarításai?
Elutasította a K-Monitor kezdeményezését a Rubovszky György (KNDP) elnökölte mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság. A K-Monitor Szijjártó Péter vagyongyarapodását vizsgáltatta volna meg az Országgyűlés erre hivatott szervével.
A K-Monitor Közhasznú Egyesület február 6-án kezdeményezett vagyongyarapodási vizsgálatot Szijjártó Péter esetében. A Miniszterelnökség külgazdaságért és külkapcsolatokért felelős államtitkárának vagyona 16 millió forinttal gyarapodott egy év alatt, ami meglehetősen nehezen jön ki havi 997 ezer forintos fizetéséből, különösen hogy más gazdasági érdekeltséget vagy vagyonforrást nem tüntetett fel – olvasható az egyesület
blogján.Ennek az ellentmondásnak járhatott volna többek közt utána a vagyongyarapodási vizsgálat, amelyet azonban elutasított Rubovszky György, az illetékes bizottság KDNP-s elnöke. Az indoklás: „őt meggyőzték a kormánypárti képviselő által rendelkezésre bocsátott adatok.” A választók és a sajtó az állítólag meggyőző adatokból azonban semmit nem láthatott.
Szijjártó Péter szóvivője azt jelezte: az államtitkár vagyongyarapodásának két forrása a fizetéséből megtakarított összegek és befektetéseinek hozamai. Az egyesület szerint ez természetesen lehetséges, ahogy az is, hogy nem így van. Azonban felmerül a kérdés: ha egy vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel terhelt közszereplő bármikor megteheti, hogy bevallottan több pénzt takarít meg egy évben, mint amennyit keres, akkor mire való az egész vagyonnyilatkozati rendszer? És hol a határ? Négy-öt millió forint még belefér, tíz még elmegy, de százmillió már sok?
A K-Monitor szerint a megoldás felé vezetne, ha a képviselők vagyonnyilatkozatát nem egy politikusokból álló parlamenti bizottság, hanem adóhatóság vizsgálná automatikusan. De első lépésként az sem ártana, ha a mentelmi bizottság elnöke komolyan venné a feladatát, és például nyilvánosságra hozná azokat az adatokat, amelyek őt meggyőzték Szijjártó vagyonosodásával kapcsolatban.