Mészáros Lőrincé lesz a Hunguest 19 szállodája?

Elképzelhető, hogy Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök barátja, Felcsút polgármestere veszi meg a Hungest Hotels 19 magyarországi szállodáját. A baloldalhoz korábban közel állónak minősített nagyvállalkozó, Leisztinger Tamás tulajdonában álló Hungest Hotels vezérigazgatója elismerte: folyamatban van a társaság piaci értékének felmérése „egy komoly befektetői szándék kapcsán”. Mostanában megélénkült a kereslet a szállodák, hotelek iránt, s ennek kapcsán sokan úgy vélik, hogy a kormány afféle nemzeti szállodaláncot akar létrehozni. Ezt az immáron a turisztikai ágazatot is felügyelő nemzeti fejlesztési tárca tagadja.

2016. május 26., 06:12

Évekig eladhatatlannak tűntek itthon a meghirdetett hotelek és szállodák. Az utóbbi hónapokban azonban – szokatlan módon – élénkült a kereslet. Ezt főként azok a bankok érzékelik, amelyeknek komolyabb szálláshely-portfóliójuk van: alapvetően a bedőlt hitelek miatt kerültek hozzájuk a hotelek. Ilyen a CIB Bank is. Tőlük azt az információt kapta a 168 Óra: „A turisztikai iparág gyors növekedése miatt a CIB Csoport az év eleje óta számottevő érdeklődést tapasztal a szálloda- és vendéglátóipari ingatlanok iránt."

A CIB Csoport sokféle szálloda- és vendéglátóipari ingatlant tulajdonol – a kisebb éttermektől a vidéki panziókon át a nagyobb szállodákig, mint amilyen például a bükfürdői Greenfield Hotel Golf & Spa. Utóbbit majdnem 3,5 milliárd forintért árulják. A CIB Csoportnak a visszavett ingatlanok értékesítésével foglalkozó leányvállalata, a Recovery Zrt. honlapján huszonkét eladó vendéglátóipari ingatlan szerepel most.

A legnagyobb piacra dobott szállodalánc a magyar tulajdonú Hungest Hotels. Tulajdonosa, a baloldalhoz korábban közelálló milliárdos, Leisztinger Tamás nem nyilatkozik az ügylet lezárásáig. Hülvely István, a Hungest Hotels vezérigazgatója egyelőre annyit közölt: valóban folyamatban van a társaság piaci értékének felmérése egy komoly befektetői szándék kapcsán.

A Hungest Hotelsnek tizenkilenc szállodája van Magyarországon, három külföldön. Utóbbiak nem eladók, állítólag. Egyes információk szerint a hotellánc magyar ingatlanjait talán Jászai Gellért veszi meg, aki még az SCD tulajdonosaként megvásárolta meg a Balatontourist huszonhárom kempingjét, üzemeltette a sármelléki repülőteret, s már évekkel ezelőtt is érdekelték egyes Hungest-helyek. Csakhogy a megálmodott turisztikai birodalma mára összeomlott. Sokan épp ezért kétlik, hogy igazi vevőjelölt lenne a Hungest Hotelsre.

Újabban egyre hangosabb az a találgatás: egy „Fidesz-közeli vidéki nagyvállalkozó” áll az ügylet mögött. Hogy kicsoda? Mészáros Lőrinc, Felcsút polgármestere, miniszterelnöki barát. Ő ugyanis már a turizmus iránt is fogékony. Évek óta hallani, hogy eladnák a tízmilliárd forintból felépített négycsillagos egerszalóki Saliris Resort-SPA-t, és a vevők neve között rendre feltűnik Mészáros Lőrincé.

Az egerszalóki hotel 2009-ben került a Magyar Fejlesztési Bank tulajdonában lévő MFB Ingatlanfejlesztő Zrt.-hez; a beruházó Szalók Holding Zrt. felszámolása éppen zajlik.

Úgy tűnik, ez a szálloda elkelt. Legalábbis erre következtethetünk a Magyar Fejlesztési Banktól kapott információ alapján: ingatlanfejlesztő cégéhez csak egy hotel tartozik, a szentgotthárdi Gotthard Therme Hotel & Conference, a Heol.hu internetes portál pedig még május elején azt írta: a felszámolóbiztos úgy nyilatkozott, hogy az egerszalóki hotelt a jövőben az egyik legnagyobb hitelező, az Event-Immo Kft. üzemelteti majd. Ebben részesedése van Csík Zoltánnak, aki Mészáros Lőrinc több cégében is vezető pozíciót tölt be.

Egyébként – ahogy a HVG is beszámolt róla – május elején Alcsúti Szálloda Project néven új céget alapított Mészáros Lőrinc, aki Alcsútra, a Habsburg-kastély közelébe akar hotelt építeni. Bizonyára nem véletlen a szándék, a kormány ugyanis adókedvezményt ad: akik műemléket újítanak fel, ingatlanonként 100 millió euró, azaz 31 milliárd forint kedvezményt írhatnak le az adójukból; de ha csak karbantartásról van szó, akkor 50 millió eurót. Emellett a kormányzat négy év alatt 40 milliárd forintot szán a Nemzeti Kastélyprogramban az épületek megújítására, amiből 30 milliárd forint uniós támogatás.

Sokan ezért is tartják elképzelhetőnek, hogy Mészáros Lőrinc érdekeltségébe kerül a magyar tulajdonú Hungest Hotels. Kérdés persze, vajon mindez összefügg-e a tervezett nemzeti hotellánccal, amelyről 2012-ben beszélt először a Nemzetgazdasági Minisztérium illetékes államtitkára. Piaci szereplők szerint ebből nem lesz semmi. Az MFB Ingatlanfejlesztő Zrt.-től azt a választ kaptuk: feladataik között nem szerepel a Hungest Hotels eladó szállodáinak megvásárlása, szállodaportfólió-építését sem tervezik, inkább a piaci értékesítés a cél – egy work-out tevékenység keretében, átmeneti hasznosítás után.

Megkerestük a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot is, ahova most a turizmus tartozik. Ott azt felelték: a kormányzatnak nem áll szándékában nemzeti szállodalánc létrehozása. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter hivatala pedig azt mondta a 168 Órának: ők csak stratégiai szinten szólnak hozzá az ágazathoz, de nemzeti hotellánc nincs az elképzelések között.
Mindenesetre a turizmus jó befektetés. Magyarország kedvelt utazási célpont, a Széchenyi-kártya révén a belföldi kereslet jól alakult, s komoly adókedvezmény jár a műemlékek felújítására. Mindez vélhetően szintén élénkíthette a piacot.