"Megvették kilóra" a Fidesz-frakcióból?
Továbbra is ellenzéki képviselőként akar politizálni a Fidesz-frakcióból hétfőn kilépett Császár Antal, aki az MTI-nek azt mondta: többek között azért döntött úgy, hogy függetlenként folytatja a parlamenti munkát, mert az általa vezetett Vállalkozók Pártja (VP) nem kapta meg a Fidesztől az ígért részesedést az állami támogatásból.
Egykori párttársai szerint Császár Antalt "megvettek kilóra a másik oldalról", míg a Fidesz sajnálatosnak tartja, hogy a VP-n belüli konfliktusok elmélyültek. Császár Antal a hétfői parlamenti ülésnapon nagyrészt a Fidesszel szavazott együtt.
Császár Antal az MTI kérdésére, hogy függetlenként a kormányoldalt vagy az ellenzéket segíti-e majd szavazataival, azt mondta: a Fidesszel kötött megállapodástól nem tér el, továbbra ennek alapján kíván politizálni, ellenzéki képviselőként. "Más irányba nem akarok elmozdulni" - fogalmazott.
Ugyanakkor Szatmáry Kristóf, aki Császár Antallal, Ékes Józseffel és Rácz Istvánnal együtt a 2007-ben egyesületté minősített Vállalkozók Pártja színeiben jutott be az Országgyűlésbe 2006-ban a Fidesz listájáról, az MTI-nek azt mondta: megdöbbentek Császár Antal kilépésén, ami magányos akció, így ők nem követik ebben a döntésében. Szerinte Császár Antal egy "sértett ember", akit "megvettek kilóra a másik oldalról".
Császár Antal a hétfői parlamenti ülésen jelen volt, két napirend módosítási ügyben is a Fidesszel szavazott, majd az ülés napirendjét elfogadta, miközben erre a fideszes képviselők nemet nyomtak.
A politikus a fideszes képviselőkhöz hasonlóan nemmel szavazott négy interpelláció esetében, egy alkalommal pedig, amikor az SZDSZ-es Gusztos Péter interpellálta Gyenesei István önkormányzati minisztert, jelen volt, de nem szavazott - áll az MTI elemzésében.
A Fidesz-frakcióból kilépése okairól Császár Antal az mondta, a Fidesz nem tartotta be a Vállalkozók Pártjával 2006 februárjában kötött megállapodást, és nem utalta át az állami pártfinanszírozásból a megállapodásnak megfelelő 6 százalékot pártja számára. Megjegyezte: egyáltalán nem kaptak a támogatásból, és ez a párt működésében is jelentős problémákat okozott.
Emellett Császár Antal azt is kifogásolta, hogy nem kapott elég felszólalási lehetőséget a Fideszben, nem tudott interpellálni és törvényjavaslatokat benyújtani.
Arra a felvetésre, hogy függetlenként a felszólalásra kevés idő áll majd rendelkezésére, Császár Antal azt mondta, függetlenként lesz majd felszólalási ideje, és hatékonyabban tudja képviselni a kis- és közepes vállalkozások érdekeit.
Az ügy háttere, hogy 2006 őszére kettős vezetés alakult ki a VP-ben. Császár Antal bírósághoz fordult, mert szerinte párttársai egy általa nem szabályszerűnek tartott kongresszuson váltották le, és szavazták meg helyette elnöknek Herman Istvánt, a VP Heves megyei szervezetének vezetőjét. Közben azonban 2007 januárjában a bíróság egyesületté minősítette vissza a Vállalkozók Pártját, mert és két cikluson keresztül nem állítottak jelöltet.
Császár Antalt elmondása szerint a majd kétéves jogi eljárás után 2008 augusztusában a bíróság jogerősen a Vállalkozók Pártja elnökének mondta ki Herman Istvánnal szemben, és szerinte ismét kezdeményezni fogják a párttá alakulást.
Herman István az MTI-nek megerősítette, hogy a bíróság jogerősen Császár Antalt mondta ki elnöknek, ugyanakkor jelezte, hogy az üggyel nem kíván a továbbiakban foglalkozni. A Heves megyei Fidesz frakcióigazgatója ugyanis 2007 áprilisában megalakította a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártját, amelynek elnökeként tevékenykedik.
Herman István azt mondta: a Fidesz valóban nem utalta át a megállapodásban foglalt támogatást, de az is igaz, hogy 2006-ban nem egyesülettel, hanem párttal kötött szerződést. A politikus Császár Antal kilépéséről személyes véleményeként megjegyezte: "szavazatgyűjtés zajlik".
Császár Antal elmondása szerint, miután a bíróság 2008. augusztus 28-án javára döntött az elnöki posztot illetően Herman Istvánnal szemben, megkereste a Fidesz pártigazgatóját, Kubatov Gábort, hogy találkozzanak, és rendezzék a támogatás ügyét, de erre eddig nem került sor.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az MTI-nek azt mondta: úgy látják, hogy a Vállalkozók Pártján belüli konfliktusok nagyon elmélyültek. Ezt ugyan sajnálatosnak tartják, de a VP belügyének tekintik. A fideszes politikus egyebekben nem kívánta kommentálni az ügyet.
Császár Antal 2006 óta 9 interpellációt nyújtott be az Országgyűlésnek, de egyikre sem került sor, emellett egy írásbeli kérdést tett fel. A politikus, aki a Gyümölcsszesz- és Pálinkafőzők Országos Érdekvédelmi Közösségének titkára, 2006 óta egy önálló indítványt jegyzett, az ötpárti egyetértéssel benyújtott pálinkáról és a Pálinka Nemzeti Tanácsról szóló törvényjavaslatot. A politikus 2006 óta négyszer szólalt fel a parlamentben: egyszer az előbbi törvényjavaslat vitájában, kétszer a 2007-es adótörvények vitájában, valamint a kiotói egyezményről szóló törvényjavaslat vitájában.
A képviselőnek mentelmi ügye is volt, 2006. június végén az Országgyűlés felfüggesztette mentelmi jogát egy 2004-ben indult büntetőeljárás miatt, amelyben szeszfőzdei tevékenysége kapcsán vádolták meg adócsalással és magánokirat-hamisítással.
Császár Antal már a harmadik fideszes, aki 2006 óta kilépett a frakcióból és független képviselő lett, rajta kívül Lengyel Zoltán és Tóth András döntött így még 2007-ben.
A politikus kilépésével 138 fősre csökkent a Fidesz frakciója, míg a függetlenek már öten vannak: Gyenesei István függetlenként került a parlamentbe, de mára kormánytag, Tóth András és Császár Antal a Fidesz-frakcióból lépett ki, Vas János és Almássy Kornél az MDF-ből került a függetlenek közé, míg Lengyel Zoltán a MDF-be ült be a függetlenek közül.