Megvan a recept a nemzeti italboltok kijátszására
A jövő évtől az alkoholkereskedelem is állami felügyelet alá kerül, vagyis jönnek a Nemzeti Italboltok. Több kormány közeli lap úgy tudja, a rendszert a trafikokéhoz hasonlóan alakítják ki, s a koncessziók elnyerésénél előnyt élvezhetnének a nemzeti dohányboltok, melyekben most is kapni szeszes italt. Az értesülést kormányforrások ezúttal már nem cáfolták.
A HVG forrásai szerint már csak azon folyik a vita a jövendőbeli nemzeti italboltok ügyében, hogy hány százaléknál húzzák meg az alkoholfokhatárt, vagyis milyen töménységű szeszes italok árusítását korlátozzák az erre felszentelt szakboltokra. A lap forrásai azt is tudni vélték, hogy a borlobbi eredményes küzdelme folytán csak a tömény alkoholos italok és az égetett szeszek kiskereskedelmét kötik majd koncesszióhoz – ahogyan azt korábban a dohánytermékekkel is tették –, így sört és bort másutt is árulhatnak. A vendéglátóhelyekre vonatkozóan pedig jó eséllyel azt a korlátozást vezetik be, hogy csak a meleg ételt is kínáló büfékben és éttermekben lehet alkoholt fogyasztani.
Bár a kormány cáfolta az alkoholkoncesszióról szóló, elsőként idén tavasszal, a hvg.hu-n megjelent hírt, piaci szereplők most a HVG-nek megerősítették, hogy arról már az egyeztetések is elkezdődtek. Elképzelhető, hogy a tavaly kialakított és nagy arányban hatalomközeli nemzeti trafikok előnyt élveznek majd a pályáztatáskor az alkoholárusítási jogért.
A borlobbi eredményes fellépése miatt vélhetően csak a tömény alkoholos italok és az égetett szeszek kiskereskedelme függ majd koncessziótól, sört és bort bármelyik élelmiszerboltban lehet majd kapni. Több kormány közeli lap úgy tudja, a rendszert a trafikokéhoz hasonlóan alakítják ki, s a koncessziók elnyerésénél előnyt élvezhetnének a nemzeti dohányboltok, melyekben most is kapni szeszes italt.
Rengeteg Fidesz-közeli trafikos üzletét megmentené, ha bevinnék a töményeket a dohányboltokba. Már ha el tudja helyezni az italt, mert a legtöbb trafikos költséghatékonyság miatt akkora helyiséget bérel, melyben elfér a cigarettája. Akinek megfelelő méretű üzlete van, jól jár. Sokak szerint persze nem biztos, hogy azokat kell erősíteni, akik elvileg már kaptak egy megélhetési lehetőséget.
A koncessziók elosztásánál várhatóan ugyanaz a visszaéléshullám indul majd el , ami tavaly, amikor a cigibolt-tenderről döntöttek: nem számított, hogy valaki évtizedek óta trafikozik.
A kereskedők nem örülnének a szigorításnak, sokan úgy vélik, a megélhetésüket veszélyeztetné, ha elvennék tőlük a töményárusítás jogát.
Vajon pályázniuk kellene koncesszióra, vagy ki kellene váltaniuk italmérési engedélyt, mint a középkorban? Esetleg megtiltják, hogy töményet áruljanak? Annyi bizonyos: ha korlátozzák a kocsmák jogát az égetett szesz árusítására, elszaporodnak a bögrecsárdák, pult alatti kiszolgálások.
Lapértesülések szerint felmerült a vendéglátóhelyek, kocsmák alkoholárusításának engedélyhez kötése is: a nyitva tartás alatt meghatározott ideig szolgálhatnák ki a vendégeket.
A sonnline-nak nyilatkozó Lukics János kaposvári vegyesbolt-tulajdonos szerint a nemzeti italbolt csak trafikkal egyesülve nyújthat megélhetést egy vállalkozónak, a tömény szeszekből nem lehet megélni.
– A kisboltok egy részét ismét a szakadékba lökik, másra nem jó az ötlet a tömény a mai pálinkafőzési szabadság és szokások mellett nem tart el egy kereskedőt. A maszek boltokat kivéreztethetik. A cigarettaárusítás tiltása nagyjából 30 százalékát vitte el a forgalmunknak, a visszaesésből 20-22 százalék a dohányeladás hiánya, a többi ennek hozadéka. Az égetett szeszek elvétele is komoly járulékos veszteséggel jár: kevesebben jönnek az üzletbe, más termékből is kevesebb fogy. A nemzeti italbolt trafikkal párosulva jó biznisz, hiszen egy bérleti díjjal és ugyanannyi alkalmazottal két üzletet vihet a vállalkozó. Ha kicsi a helyisége, legfeljebb nem a teljes palettát árusítja. A magyar kereskedők ügyesek, rákényszerítik őket, hogy leleményesek legyenek...