„Megteszünk minden tőlünk telhetőt”
Soha nem történt még Magyarországon az ajkai timföldgyár gátszakadásához hasonló katasztrófa. A katasztrófavédelem több szervezettel együtt igyekszik a kármentési munkákat minél hatékonyabbá tenni. Munkájukat egy szakemberekből álló operatív törzs igyekszik hatékonyabbá tenni. Időközben sajnos ötre emelkedett a halálos áldozatok száma.
Tizenkettő óra harminc perckor kapta meg a riasztást a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatósága - a kármentés irányításával megbízott szervezet -, hogy az ajkai timföldgyár gátja átszakadt, a környező házakat elöntötte az iszap: a főigazgató helyettes azonnal a helyszínre sietett. Elsőként a megyei tűzoltók értek a helyszínre. Időközben folyamatosan érkezett a segítség. Néhány órán belül már mintegy négyszáz ember dolgozott a károsult falvakban, akiket a honvédség, a rendőrség, tűzoltóság illetve természetvédelmi egyesületek küldtek.
A szervezetek minden lehetséges eszközt biztosítottak a kármentéshez és a lakosság megsegítéséhez – speciális autókkal, illetve helikopterekkel érkezett a segítség. Első lépésben az utakat tisztítják meg a vörösiszaptól, illetve folyik a kárfelmérés is.
A szervezeti összefogás nem utolsó sorban annak is köszönhető, hogy Magyarországon eddig sosem történt az ajkaihoz hasonló katasztrófa. Egyelőre a szakemberek is ad hoc döntésekkel igyekeznek úrrá lenni a helyzeten. A Belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főigazgatósága – amely a kármentési munkákat irányítja – operatív törzset hozott létre a helyszínen.
- Mivel speciális helyzetről van szó, a döntéshozást szakemberek kezébe adtuk: az operatív törzsben meteorológusok, vízügyi szakemberek, rendőrségi szakértők segítik a munkát. Az operatív törzs állandó kapcsolatban áll a helyszínen dolgozókkal, így minden felmerülő problémát azonnal orvosolni tudnak – mondja a 168 Órának Töttős Györgyi, a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Töttős hozzáteszi: egyelőre úgy tűnik, hogy bár a házak oldaláról az iszap lemarta a festéket, az épületek szerkezeti részét nem érte kár. A vörösiszap ugyanis nem lép kölcsönhatásba fémekkel, kivéve az alumíniumot. Utóbbira viszont azért kell odafigyelni, mert a szivattyú, amellyel megtisztítják a házak belsejét, többnyire alumíniumból készül.
- A legnagyobb kárt az iszap fizikai ereje okozta: a gáthoz közeli épületekhez hatalmas erővel csapódott a 2-2,5 méter magas anyag.
Bakos György, a Veszprém megyei katasztrófavédelem szóvivője viszont azt mondja: a súlyosan szennyező vörösiszap mindent tönkretesz a házakban. Úgy látja: embert próbáló feladat lesz fertőtleníteni, majd helyreállítani a károsodott épületeket. A veszélyes anyag miatt a lakók gyakorlatilag nem léphetnek be egyelőre a házukba.
Bevallja azt is Bakos: az ajkai katasztrófa váratlanul érte a tűzoltókat és a megyei katasztrófavédelmet, be kellett látniuk, hogy meghaladja a technikai kapacitást és a tudásukat is a feladat. Ő is azt hangsúlyozta: a szervezetek összefogásával próbálják a kármentés hatékonyságát növelni.
Hozzáteszi: az utak tisztítása mellett folyamatosan dolgozzák ki a cselekvési tervet. Esetleges eltűntek után kutatnak, a károsultak elhelyezéséről gondoskodnak. Ez napokba, vagy akár hetekbe is beletelhet.
- Megteszünk mindent, ami tőlünk telik – mondja Bakos – Éjjel-nappal kint dolgoznak az embereink, a helyi lakosokkal együtt.