Megoldatlan bűnügyek: a gyilkosok köztünk járnak

Két hét alatt rend lesz – ezt ígérte a Fidesz-kormány belügyminisztere, Pintér Sándor beiktatása után, és Orbán Viktor is ezt hangoztatta. Az elmúlt évek bűnözési adatai azonban nem mutatják az ígért javulást, és több, a közfigyelem középpontjába került bűnügy tettesének elfogásával is adós maradt a rendőrség.

2014. augusztus 27., 10:06

Néhány hét múlva jelenik meg a Legfőbb Ügyészség és a Belügyminisztérium tájékoztatója a 2013-as évi bűnelkövetési statisztikákról. Kiderül, megfordul-e a tendencia, amely az elmúlt években a bűncselekmények számának növekedését mutatta, és legalább valami teljesül-e a „két hét alatt rendet teszünk” szlogenből, amely a Fidesz választási kampányának egyik központi eleme volt.

A 2010-es bűnözési adatok szerint 2009-hez képest 13,5 százalékkal több bűncselekményt követtek el, százezer lakosra pedig 989-cel több bűncselekmény jutott. A közrend elleni bűncselekmények száma a 2009-hez viszonyítva 35,7 százalékkal nőtt.

2010-ről 2011-re egy százalékkal nőtt a bűncselekmények száma. Emelkedett a vagyon elleni bűncselekmények és a gyilkosságok száma. 32 százalékos emelkedést regisztráltak az okirat-hamisítási és okirattal visszaélésről szóló ügyek tekintetében, 29 százalékkal nőtt a készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel való visszaélések és hamisítások száma. Majdnem megduplázódott a korrupciós bűncselekmények száma.

2012-ben 4,6 százalékkal nőtt a bűncselekmények száma: az előző évi 451 ezerről 472 ezerre. Nőtt a vagyon elleni bűncselekmények száma, csökkent a szándékos emberölések és az erős felindulásban elkövetett emberölések száma, valamint a szándékos súlyos testi sértések száma. A közokirat-hamisítások, a magánokirat-hamisítások és az okirattal való visszaélések, valamint a korrupciós bűncselekmények száma jelentősen emelkedett.

Megoldatlan nagy ügyek

Több, a közfigyelem középpontjába került bűnügy tettesének elfogásával is adósok maradtak a hatóságok.

2014. január 13-án hajnalban egy máig ismeretlen motoros bombát helyezett el a XIII. kerületi CIB Bank előtt. A detonációban a bank belső előterében is komoly károk keletkeztek, de senki nem sérült meg. Valószínűleg azért, mert a tettes hajnalban robbantott, és elküldte az épület mellől az ott tartózkodó hajléktalanokat. A rendőrség kezdetben 150-170 köbcentiméteres motorkerékpárt keresett, miközben a forgalomban az 50, 80 125, 250 köbcentis járművek a jellemzőek. Sajtóhírek szerint motoros futárokat is ellenőriztek, eredmény nélkül. Minden idők harmadik legnagyobb magyar vérdíját tűzték ki – tízmillió forintot –, de a motoros robbantót azóta sem találják.

2013. szeptember 25-én brutális módon végeztek Soroksáron egy 36 éves családanyával, aki – mint minden este – futni indult. A soroksári Szigetdűlőn egy sportolásra kialakított bicikliúttól néhány méterre találták meg a nő lemeztelenített holttestét. K. Krisztinát futás közben megtámadták, megerőszakolták és megölték. A tettesek felderítésére és elfogására a Budapesti Rendőr-főkapitányság 14 rendőrből álló nyomozócsoportot hozott létre, majd a nyomozást az ORFK Kiemelt Életellenes Ügyeket Felderítő Egysége vette át. Számos tanút hallgattak ki, köztük több alkalommal a nő férjét, és sajtóhírek szerint DNS-mintákat is gyűjtöttek. Idén júliusban házkutatást tartottak a család otthonához közeli telken, valamint az ott található csónakházban. A közelmúlt egyik legmegdöbbentőbb gyilkosságának elkövetőit máig nem találták meg.

2007 húsvétján brutális kegyetlenséggel gyilkolták meg debreceni otthonában Balla Irma fideszes önkormányzati képviselőt. A gyilkossággal az ügyészség az áldozat fiát, ifj. Schönstein Sándort vádolta meg. Az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a férfit különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság miatt 12 év fegyházra ítélte. A másodfokon eljáró Debreceni Ítélőtábla azonban új eljárást rendelt el. A megismételt elsőfokú eljárásban a Debreceni Törvényszék bizonyítottság hiányában felmentette a vádlottat. Az ítéletet az ismételten másodfokon eljáró Debreceni Ítélőtábla jóváhagyta, így az jogerőre emelkedett. Ifj. Schönstein Sándor az előzetes fogva tartása miatt 14 millió forint vagyoni és 6 millió forint nem vagyoni kártalanításért perelte be a magyar államot. Egy betörésekből élő férfi korábban kétszer is bevallotta a rendőröknek, hogy ő követte el a szörnyűséget, azonban mivel visszavonta vallomását, nem vették azt figyelembe.

Több mint 60 felszolgálót, konyhai dolgozót és őrt hallgatott ki a Nemzeti Nyomozó Iroda, miután Orbán Ráhel tavaly szeptemberi esküvőjéről eltűnt egy mobiltelefon. A dolgozóktól DNS-mintát is vettek – írta blogjában egy férfi, aki felszolgálóként vett részt a rendezvényen. Beszámolója szerint a hatóságok minden dolgozótól DNS-mintát vettek, mert a helyszínen ott maradt a mobil tokja, rajta a tettes DNS-ével. Pintér Sándor belügyminiszter képviselői kérdésre válaszolva azt közölte: 26 személy esetében történt DNS-vizsgálat. Sajtóhírek szerint Orbán Ráhel egyik barátnőjének a telefonját lopták el, rajta a leánybúcsú képeivel. Később egy olyan verzió is napvilágot látott, mely szerint magának Orbán Viktornak a telefonját lopták el lánya esküvőjén. Az ügyben a nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Nyomozó Főosztály Életvédelmi Osztálya folytatja. Hogy miért? Érdeklődésünkre a BM sajtófőosztály azt közölte: „Mert a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője ezt a szervezeti egységet jelölte ki a nyomozás lefolytatására.” A telefont máig nem találják.