Megleckéztették Orbánt
Az új EU-bizottságban Magyarország a sportért és kultúráért felelős – a leminősítésért az ellenzék Orbán EU-ellenes retorikáját teszi felelőssé – írja Kathrin Lauer a Wiener Zeitung hasábjain.
A tíz évvel ezelőtti EU-csatlakozás óta Magyarország még soha nem kapott fontos posztot az EU-bizottságban, de az a reszort, amit Jean-Claude Juncker bizottsági elnök felkínált a Duna menti országnak, olyan, mint a macskaasztal: Navracsics Tibor eddigi külügyminiszter a kultúráért, ifjúságért, nevelésért, sportért és állampolgárságért felelős biztos lesz. Előtte Magyarországé volt az EU – bizottságban Andor László révén a szociális, illetve Kovács László révén a vámügyi biztosi poszt.
Sok magyar ellenzéki politikus és megfigyelő az új reszortelosztást pofonként értékeli, amelyet Orbán Viktor jobboldali, nacionalista miniszterelnök folyamatos EU-ellenes retorikája és a demokrácia leépítését, saját nyilatkozata szerint is egy „illiberális állam” létrehozását célzó politikája miatt kapott. A magyar hatóságok jelenleg Orbán kifejezett jóváhagyásával eljárást folytatnak a kormánnyal szemben kritikus, külföldről finanszírozott szervezetek ellen– ahogyan Putyin Oroszországában.
Junker a magyarországinál jelentősebb posztot adott még a Magyarországgal konkuráló szomszédos Romániának is, amelynek kormánypárti politikusai érveléseikben újra és újra elmennek a demokratikus elvek határáig: Corina Cretu szocialista politikus, Ion Iliescu, a romániai őskommunista fordulat elnökének politikai nevelt lánya lesz a regionális fejlesztés biztosa, s ezzel az EU-költségvetés egyik legjelentősebb fejezetének gazdája.
A magyar szocialisták számára egyértelmű, hogy ez a feladatmegosztás az Orbán-kormány büntetése. Ez a következménye annak, „amit (a magyar) kormányfő tesz – nevezetesen, hogy lábbal tiporja az európai alaptörvényeket, és (az EU-val való) partneri kapcsolat helyett agresszív ellenzéki politikát választ” – mondta Tóbiás József MSZP-elnök.
Mindamellett a 48 éves, jogász végzettségű Navracsics eddig inkább az Orbán-kormány Európa párti arcának számított. Orbán őt állította előtérbe, amikor a múlt feldolgozásának érzékeny kérdéskörében Magyarország holokausztban játszott társfelelősségének elismeréséről volt szó. Másfelől igazságügyi miniszterként és kormányfő-helyettesként (2010-2014) Navracsics Orbán jobb keze volt, amikor a miniszterelnök elfogadtatta a nemzeti és vallásos beállítottságú új Alaptörvényt, és korlátozta az igazságszolgáltatás valamint a média függetlenségét. Ez nehézséget okoz majd számára a hivatalba lépése előtti utolsó akadályt jelentő európai parlamenti meghallgatásokon.
Rebecca Harms német származású zöldpárti európai parlamenti képviselő már jelezte, hogy Orbán politikája miatt problematikusnak tartja a magyar jelölést a kulturális- és nevelési reszortra. Navracsics felkészült a heves ellentámadásokra. „A meghallgatást politikai témává akarják változtatni” – mondta Brüsszelben újságíróknak. „Mivel személyemmel szemben nem tudnak felhozni semmi kifogást sem, majd a hazámat, pontosabban a kormányomat fogják támadni”. Felkészül arra, hogy „sem szakmai, sem személyes” okokat ne szolgáltasson a bírálatokra. Nyilvánvalóan nem áll szándékában, hogy a bizottság előtt védelmezze Orbánt – legalább is ezt nem említette. Nem tartja sértésnek, hogy csak a kulturális tárcát kapja. Ez a terület is számos „jelentős” lehetőséget tartogat – lelkendezett. Budapesten néhány ellenzéki politikus azt reméli, hogy Navracsics révén a liberális brüsszeli klíma hatással lehet majd a jelenlegi reakciós magyar kultúrpolitikára. Ez irreálisan optimista elgondolás.
Fordította: dr. Gonda László