Megint kirúgnak egy csomó tanárt
Költséghatékonysággal és a feladatok megváltozásával indokolta a Fővárosi Közgyűlés 86 pedagógus elbocsátásról szóló április 29-ei döntését. Az oktatási bizottság javaslata a főváros által fenntartott 22 szakképző iskolát, illetve a hozzájuk tartozó gimnáziumokat érinti, a tanároknak pedig június, illetve szeptember 1-jével kell távozniuk - írja a. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) sérelmezi, hogy kérésük ellenére sem készült tanulmány az iskolák három évvel ezelőtti összevonásának hatásairól.
Költséghatékonysággal indokolja döntését a közgyűlés, az elbocsátott pedagógusok száma azonban még változhat, hiszen a tanulói létszámok sem véglegesek még. Szakmaiatlannak tartja azonban a döntést a PDSZ, a szervezet budapesti ügyvivője, Kertész Ágnes a Magyar Hírlapnak elmondta: három évvel ezelőtt is megkérdőjelezhető volt az iskolák összevonásának hatása. Kertész szerint kérésük ellenére nem készült tanulmány arról, hogy a folyamat beváltotta-e a hozzá fűzött reményeket. Szerinte a korábbi döntés eredményeként zsúfoltabbak a tantermek, egyes pedagógusok pedig három műszakban oktatnak.
Az elmúlt években 12 ezer tanári állás szűnt meg, illetve több száz önkormányzati iskolát be is zártak - emlékeztetett az ügyvivő. Szerinte az elküldött pedagógusokból kellett volna felállítani azt a mentorhálózatot, mely az iskolai agresszió és az integráció kérdéseit kezelhette volna. Az átfogó koncepció hiányára utalva Kertész elmondta: őrző-védő cégek vigyáznak az üresen álló iskolákra, miközben a megszüntetett álláshelyek öt évig nem állíthatók vissza még akkor sem, ha azt a diákok létszáma indokolttá teszi - közölte az
Edupressa Magyar Hírlapra hivatkozva.