Megingatta Magyarország külföldi befektetőit két fideszes polgármester
Hidegzuhanyként érte a magyarországi befektetői közösséget a közelmúltban Páva Zsolt és Lázár János, látszólag egymástól független fellépése a helyi magánszolgáltatókkal szemben.
Megingatta Magyarország külföldi befektetőit a két fideszes polgármester lépése a külföldi tulajdonú energiaszolgáltató cégekkel szemben – tájékoztatta Washingtont az Amerikai Nagykövetség ügyvivője, Jeffrey Levine 2009. december 30-án, egy bizalmas besorolású táviratban. Levine szerint az amerikai külképviseletnek nyilatkozó Fidesz-tanácsadók megnyugtatták, hogy ezek csak helyi "ügyek", és hangsúlyozták, hogy pártjuknak nem célja újraállamosítani a magánkézben lévő közszolgáltatókat – idézi a Wikileaks által kiszivárogtatott dokumentumokat az
atv.hu.Levine szerint október közepén Pécs polgármestere, Páva Zsolt elrendelte, hogy zárják ki a befektetőt, a francia Suez (Suez Hungária, a kisebbségi tulajdonos) nevű vállalatot a helyi vízközmű épületéből. Azzal indokolta a „szerződés felmondását”, hogy a Suez jelentős hiteleket vett fel, valamint kivitte a profitot anélkül, hogy arról értesítette volna a többségi tulajdonost, az önkormányzatot. A Suez azt állította, hogy tevékenysége megfelelt a követelményeknek és a privatizációs megállapodásoknak.
Egy másik ügyben a dél-kelet magyarországi áramszolgáltató Démász, az Electricite de France (EDF) leányvállalata érintett – olvasható a sürgönyben, amely egy Népszava cikkre hivatkozva írja, hogy a hódmezővásárhelyi fideszes polgármester, Lázár János nem volt hajlandó találkozni a Démász elnök-vezérigazgatójával (Thierry Le Boucherrel), aki tőle találkozót kért. Levine szerint Thierry Le Boucher elnök-vezérigazgató bizalmasan megerősített a sajtóhíreket, és hozzátette: „megdöbbentette” a polgármester úr – aki egyben az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának elnöke – által írott levél hangneme, de – mint mondta – nem szeretne túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki. Levine szerint Thierry Le Boucher közölte: kivárja, mi történik a választások után.
Az Amerikai Nagykövetség ügyvivője szerint Páva és Lázár lépéseiről magánbeszélgetést folytattak a Fidesz külügyi főtanácsadójával, Martonyi Jánossal is. Az ügyvivő szerint Martonyi egyetértett abban, hogy bizonyos fideszes nyilatkozatok nem segítettek a külföldi befektetésekkel kapcsolatban. Levine szerint azonban Martonyi úgy véli, hogy vannak olyan régebbi közszolgáltatói megállapodások, amelyeket újra kellene tárgyalni. Azt viszont hozzátette, hogy ezeknek az egyeztetéseknek a jogszabályoknak megfelelően kell lefolyniuk. Martonyi – a sürgöny szerint – felajánlotta, hogy ennek érdekében 2010 elején szívesen találkozna kereskedelmi tanácsadókkal, akik előtt tisztázná, hogy mi eleme a Fidesz politikájának, és mi nem.
Jeffrey Levine a távirat megjegyzés részében közölte: az Egyesült Államok kereskedelmi tanácsadója felvette a kapcsolatot Martonyi Jánossal az ajánlatot illetően. Levine szerint annak ellenére, hogy az eddigi lépések egyéni polgármesterekhez köthetők, Washington budapesti külképviselete aggodalommal követi nyomon az eseményeket. Az Egyesült Államok, Franciaország és Németország a három legnagyobb befektető a magyar magán közszolgáltató szektorban – zárul a távirat, amelyet az atv.hu ismertet.