Meghalt Zelei Miklós, író, költő, újságíró
Hosszan tartó, súlyos betegség után, csütörtök hajnalban távozott.
Életének 73. évében meghalt Zelei Miklós író, költő, újságíró – tudatta az elhunyt családja az MTI-vel. A közlés szerint Zelei Miklóst hosszan tartó, súlyos betegség után csütörtök hajnalban érte a halál – írta a Népszava.
Zelei Miklós 1948. november 8-án Kiskunhalason született. Mint írták, pályáját a hetvenes években kezdte, kiemelkedő újságírói-szerkesztői tevékenysége elsősorban a Magyar Hírlaphoz, a Látóhatárhoz és a Délmagyarországhoz kötődik. Irodalmi munkásságából tizenhét kötet született.
A rendszerváltás idején szerzőtársával, Gazsó L. Ferenccel közös tényfeltáró riportregényekben mutatta be az államszocializmus valódi arcát. A politikai pszichiátriáról szóló Őrjítő mandragóra című könyvük máig hivatkozási alapmű.
A Kettézárt falu című szociográfiai dokumentumregénye négy kiadásban jelent meg és jelentősen hozzájárult az ikerfalvak közötti határnyitáshoz. A Nagyszelmenc és Kisszelmenc tragédiájából írott, Zoltán újratemetve című színdarabját Vidnyánszky Attila rendezésében a Nemzeti Színház máig műsorán tartja.
Zelei Miklós költői, írói világában helyet kapott a valóság abszurditása és a szürreális ábrázolás. Munkásságát többek között Pro Literatúra Díjjal, Külhoni Magyarságért Díjjal, 2013-ban pedig a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével ismerték el.
(Kiemelt kép: Gazsó L. Ferenc és Zelei Miklós szerzők beszélgetnek az 1990-es első megjelenése után újra kiadott, Az elrabolt emberöltő című szociografikus riportkönyv bemutatóján Budapesten, a Kossuth Klubban 2014. december 5-én. Gazsó L. Ferenc és Zelei Miklós bővített kötete, amely a l'Harmattan Kiadó gondozásában jelent meg, a Kádár-korszak egy koncepciós kirakatperét és annak következményeit mutatja be. MTI Fotó: Máthé Zoltán)