Megerőszakolták, mégis marad Magyarországon
Jogbizonytalanság, antiszemitizmus, melegellenesség: ha nyugatról néz az ember Magyarországra, az az érzése támad, hogy az EU-nak hamarosan szankciókat kell hoznia az ország ellen, amely Orbán Viktor megválasztása óta nem nyugszik. Addig azonban, amíg ezek az intézkedések megszületnek, az unió marad a fenyegetésnél, ha a kormány nem változtatja meg az alkotmányreform vitatott pontjait – írja a Basler Zeitung.
Ebben a helyzetben kereste fel a tudósító Mundruczó Kornélt, aki megérti, hogy az állapotok a kívülálló számára drámaian hatnak, ám hisztériára nem lát okot. Úgy gondolja: Konrád Györgynek van igaza, aki hideg polgárháborúról ír. A rendező is bírálja azonban az ostoba jobboldalt, amelyet oly sokan ész nélkül követnek.
Ám a legfőbb teendőnek jelenleg azt tartja, hogy véget vessenek a szélsőséges megosztottságnak és párbeszédet kezdeményezzenek a két tábor között. De szerinte lehet, hogy ehhez akár 10 év is kell. Elképzelhető – fűzi hozzá –, hogy a dialógushoz a színház is hozzájárulhat, ám ehhez bízni kell a művészet függetlenségében, mert az őrületes, hogy a nézőket a pártos művészettel is polarizálják.
Hogy Mundruczó most egy új filmhez kap pénzt a kasszasikerben érdekelt Andy Vajnától, azt az újságíró arra vezeti vissza, hogy a filmfőnök nemzetközi sikert igyekszik elérni a magyar mozi számára. Márpedig a rendező útját elismerések szegélyezik és ez vonatkozik a színházi munkáira is.
A „Szégyen” kapcsán a cikk rámutat, hogy a darabban húzódó parabola, mármint hogy a főszereplőnő a megerőszakolása után mégis a hazájában marad, vonatkozik az alkotóra is. Ha lehet, ő sem szeretne távozni Magyarországról, ott akarna rendezőként dolgozni, mert erősen kötődik az országhoz. Ezért ragaszkodik ahhoz, hogy munkáit bemutassák Budapesten is, jóllehet azokat külföldről finanszírozzák, ugyanakkor a magyarok körében részben heves reakciókat váltottak ki. Úgy fogalmaz: nem könnyű magyarnak lenni. De bízik a felnőtt nézőben, aki kitart olyan helyzetekben is, amelyek meghaladják a józan észt.
(Forrás: 168 óra – Ger-mánia)