Megalakult az Egymillióan a Demokráciáért Egyesület
Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért, Facebook csoport 28 tagja és szervezője egyesületet hozott létre. Hitvallásuk szerint kiállnak az egyéni és csoportos szabadságjogok megtartásáért. Céljuk a szabadság bibói értelemben vett kis köreinek kialakítása. Múltba fordulás helyett, a 21. század kihívásaira adott érvényes válaszok megkeresése és megjelenítése.
Ennek kapcsán közleményükben úgy fogalmaznak: "A sajtószabadságért szervezett több tízezres, március 15-i budapesti demonstráció sikere megerősített bennünket abban, hogy a jogállam, a jogbiztonság és a demokrácia szélesebben értelmezett értékei mellett is ki kell állnunk. Ennek eredményeként tiltakoztunk az alkotmányozás álságos folyamata ellen a Parlament és a Sándor-palota előtt. A tüntetések szervezői közül sokan elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy szervezeti formát öltsön tiltakozásunk és működésünk."
A Civil Kontroll – Egymillióan a demokráciáért közhasznú egyesület alapítói, érzékelve a magyarországi közélet, jogrend átalakításának irányait úgy gondolják, szükség van a jelen pártpolitikától független vélemények hangsúlyosabb, szélesebb körű megjelenítésére és képviseletére a nyilvánosság előtt. Meglátásunk szerint egyesületi formában hatékonyabban tudják ezt a célt megvalósítani. Hitelesebben fejthetik ki a közvélemény figyelmére is igényt tartó vélekedéseket, szakmai anyagokat.
Az egyesület elkötelezett a nyílt és modern társadalom hazai megteremtése mellett. Hitvallásuk szerint kiállnak az egyéni és csoportos szabadságjogok megtartásáért. Céljuk a szabadság bibói értelemben vett kis köreinek kialakítása. Múltba fordulás helyett, a 21. század kihívásaira adott érvényes válaszok megkeresése és megjelenítése. Hatást kívánnak gyakorolni mindazokra a politikai szereplőkre, döntéshozókra és döntés előkészítőkre, akik országosan vagy helyi szinten alakítják mindannyiunk életét és jövőjét.
"Újra akarjuk bootolni Magyarországot, meg akarjuk teremteni a Magyarország 2.0-t" – fogalmaznak.
Az alábbiakban ismertetjük az egyesület alapítóinak nyilatkozatát
"A Facebookon szerveződő Egymillióan a magyar sajtószabadságért közösség a több tízezres demonstrációin megmutatta, hogy igenis létezik független civil hang, független civil akarat Magyarországon.
A szervezői csapat tagjai közül sokan gondoltuk úgy, hogy elérkezett az idő egy mozgalom elindítására, amely nem csupán fórumot biztosít a különböző civil ügyeknek, mint ahogyan az EMS tette idáig sikeresen, nem csupán protestálnunk kell. Ezért megalakítottuk az Egymillióan a demokráciáért – Civil Kontroll Egyesületet. Alapítóink zömmel a „Milla” szervezői és támogatói. Civilek.
Mi egy olyan országban szeretnénk élni, ahol a politika fogalomtárában az ellenség szó helyett az ellenfél szerepel; ahol az ügyek nem attól lesznek jók vagy rosszak, hogy éppen melyik politikai párt, oldal képviseli; ahol a hatalom nem próbálja meg egymás ellen hangolni a dolgozókat és a munkanélkülieket, a nyugdíjasokat és az aktívakat, a határon túl- és a Magyarországon élőket. Olyan országban szeretnénk élni, ahol a hatalom valódi társadalmi konzultációt folytat a valóban fontos társadalmi kérdésekről; ahol kormányváltáskor nem váltunk rendszert, és egy új kormány nem jelenti azt, hogy most más cégek kapják majd az állami megrendeléseket. Olyan országban szeretnénk élni, ahol a kimondott szónak súlya van, a hazugság nem csak annak szájából elfogadhatatlan, akire nem szavaztunk; ahol a hatalom szolgál, de nem önös céljait, holdudvarát, hanem bennünket, embereket, akik felruházták hatalommal.
Mozgalmunk közösséget akar építeni a kritikusan gondolkodó és a köztársaság mellett elkötelezett magánszemélyekből, szövetséget akar ajánlani mindazoknak a civil-, kisebbségi- és szakmai szervezeteknek, melyek sérelmesnek és méltatlannak tartják a jelenlegi közállapotokat, és hozzánk hasonlóan úgy gondolják, hogy a nagymértékű választói elégedetlenség a rendszerváltás óta megjelent politikai elittel szemben teljesen jogos.
Miközben a politika megalapozatlan ígéretekkel vakította a választókat, parlamenti-, kormányzati munkája, és annak céljai teljességgel átláthatatlanná váltak a mindennapi ember számára A politika nem vállalta a szembenézést a szociális viszonyok romlásával , az egyes intézmények elégtelen működésével, az ország jövedelemtermelő képességét korlátozó gátak lebontásával, a regionális egyenlőtlenségek növekedésével. A szavazatokért felelőtlen küzdelem folyt, az ellenségkeresés, a bűnbakképzés, a kirekesztés, a karaktergyilkosság politikai eszközzé vált. A társadalom így kialakult mentális állapota korlátozza a tényekkel való szembenézés képességét, a megoldások közös keresését, a harmonikus együttélés nyújtotta személyi-csoportos biztonság kialakulását. Ma a társadalom tagjai vagy passzivitásba vonulnak, vagy meggyőződéses árokásóvá válnak.
A társadalom jelenlegi állapotában nem lehet képes sem egyénileg, sem csoportosan alkotó cselekedetekre, s éppen ezért már a politika ellenőrzésére sem képes. Ellenkezőleg, napról napra kiszolgáltatottabb annak a hatalomnak, amelyet azért hatalmazott fel, hogy érte cselekedjék. Meg vagyunk győződve arról, hogy a demokratikus politika alfája a társadalmi párbeszéd, céljaink között ezért az a legfontosabb, hogy elősegítsük, keretet adjunk a párbeszédhez és a reális alapokon nyugvó véleményalkotáshoz, a demokratikus öntudat kialakulásához.
Terveink között szerepel párbeszédkörök létrehozása, ahol a társadalom különböző csoportjainak véleménye megformálódhat, kifejezésre juthat. Országos hálózatot szeretnénk létrehozni, hiszen a politika a mindennapi életünket nem csupán a fővárosban határozza meg. Akcióinkkal, rendezvényeinkkel szeretnénk ráirányítani a figyelmet arra, hogy politika mindannyiunk ügye."
Egyesület, egyesületi háttér:
Az egyesület alapszabálya: https://www.facebook.com/note.php?note_id=168194546575850
Szervezeti felépítés, alapítók: https://www.facebook.com/pages/Egymilli%C3%B3an-a-demokr%C3%A1ci%C3%A1%C3%A9rt/166707466724558?sk=info
Az egyesület alapítói úgy látják, hogy ma Magyarországon a parlamenti és pártpolitika olyan szinten telepedett rá a közéletre és a közbeszédre, ami meggátolja a mindnyájunkat érintő valódi kérdések értelmes és racionális megvitatását. Hatalmi szóval hozott, és sokszor átgondolatlan döntésekkel vagy a zsigeri ellenállás szításával az ország kiiratkozik a 21.századi Európa vérkeringéséből.
Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért csoporton belül számos vitát folytattunk arról, hogy milyen módon tudnánk képviselni azok véleményét, akik elkötelezettek a modern, nyitott, szociálisan elkötelezett és versenyképes Magyarország létrejötte mellett. A saját, és gyerekeink jövője a tét. A csoporton belül többen gondolták úgy, a függetlenül gondolkodó, kritikus vélemények megjelenítésére, a döntéshozók befolyásolására a civil szervezetek szakmai véleményének közzététele a kívánatos út. Ez kétség kívül hatalmas, több évtizedes hiányossága a hazai közgondolkodásnak.
Az egyesület alapítói szerint az elkövetkező időszak törvénykezési folyamata, a sarkalatos törvények megalkotása, az oktatási rendszer, a társadalombiztosítás átalakítása vagy az önkormányzati rendszert érintő változtatások olyan kérdések, amelyek a Magyar Köztársaság minden polgárának életét hosszú időre megváltoztatják.
Ezekről valódi társadalmi vitát kell folytatni és minél szélesebb körű konszenzus kialakítására van szükség. Az alkotmányozásról, illetve a szociális kérdésekről a kormány által folytatott „konzultáció” pusztán a választói adatbázisok kiszélesítésére alkalmas, de lényegi vitára és véleménycserére semmiképp.
Az előttünk álló átalakításokról az Egymillióan a demokráciáért egyesület tagjainak is van véleménye, amit meg szeretnénk ismertetni a döntéshozókkal, és az ország nyilvánosságával. Célunk, hogy problémaorientált, előremutató javaslatok alapján alakuljon ki hazánk jövőbeni arculata. Teret akarunk biztosítani szakmai vitáknak és fórumoknak, amelyek révén az egyes szakterületek terén kevésbé tájékozott emberek könnyebben alakíthatják ki és fogalmazhatják meg álláspontjukat. Ennek érdekében szoros együttműködésre törekszünk a hazai- és nemzetközi társadalmi szervezetekkel, kutatókkal, szakértőkkel.
Akció: 2011. Július 2. 14.00 Margitsziget (időpont még változhat)
„Demokrácia a pokrócon – politikai piknik”
Hozz egy pokrócot, sütit, a nagyit és a gyereket! Beszélgessünk! Beszélgessünk mindarról, ami foglalkoztat téged is az országban folyó politikai, közügyi, közéleti folyamatokkal kapcsolatban. Van véleményed a nyugdíjreformról? Az oktatásról? A gazdaságról? Vagy csak meg szeretnél ismerkedni velünk? Gyere!"