Matolcsy György egyszerűen nem tud spórolni, Polt Péter pedig továbbra is zsarolható

A jegybank elnöke csak egy feleséggel gazdagodott, a legfőbb ügyész a vitorláshajója fenntartása mellett is rengeteget törlesztett magánhitelezőjének, Domokos László pedig sokat sakkozik az államkötvényekkel.

2018. február 1., 03:43

Szerző:

Több állami tisztségviselő, köztük az Állami Számvevőszék elnöke, a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) vezetői és a legfőbb ügyész is leadta a tavalyi évről szóló vagyonnyilatkozatát, amelyek az Országgyűlés honlapján olvashatók. Ezekből derül, hogy állami tisztviselőink sem szegények, ám miközben igen jól keresnek, gazdálkodni nem mindegyikük tud igazán...

Matolcsy György

jegybank elnöke például a korábbi évektől eltérően 2016-os botrányai óta szinte minden rubrikát kihúzott a vagyonnyilatkozatából, csupán egy ingatlant, az MNB elnökeként felvett havi bruttó 5 millió forintos jövedelmét és egyes személyi használatra kapott eszközöket tüntetett fel 2017-re is. Csak a vele egy háztartásban élő házastárs neve változott, ezúttal már a tavaly elvett Matolcsy Zita szerepel a nyilatkozatban, az ő vagyonbevallása azonban sajnálatos módon nem nyilvános.

Még szerencse, hogy néha meghívják egymást ebédre...

Míg 2015-ben még 2,4 millió forint megtakarítása volt Matolcsy György számláján, 2016-ra nulla forintra apadt és úgy tűnik, hogy azóta sem sikerült félretennie. Pedig az MNB-elnökének havi fizetése 2017-ben is 5 millió forint volt, és ehhez még jött egy évre 495 ezer forint cafeteria is. A 2017-es vagyonbevallása szerint a keresetéből új ingatlant sem vett, ugyanis továbbra is egy balatonakarattyai, 150 négyzetméteres lakóház tulajdonosa, amely egy 1422 négyzetméteres telken áll. Az viszont kiderült, hogy Matolcsy havonta 14 ezer forint értékben kap étkezési jegyet, s a külföldi kiküldetései után 20 ezer forint napidíjat, míg cafeteriája összértéke 495 ezer forint volt.

Polt Péter

Lényegesen nem változott a legfőbb ügyész vagyonnyilatkozata: Polt Péternek továbbra is van a II. kerületben egy 110 négyzetméteres lakása, egy 12 négyzetméteres teremgarázsa, a zempléni Fónyon (ami a leírtakkal ellentétben Fony) egy 30 négyzetméteres pincéje, a balaton-felvidéki Lovason egy 708 négyzetméteres telken egy 16 négyzetméteres hétvégi háza, Bárdudvarnokon egy majdnem 2600 négyzetméteres szántója-gyepe és Balatonfüreden egy 62 négyzetméteres üdülője terasszal, tárolóval, kocsibeállóval. Több ingatlan esetében nem a teljes tulajdoni hányad az övé.

Poltnak van még egy 1,6-os motorral megáldott Opel Mokka terepjárója, valamint egy Dufour 24-es típusú vitorláshajója (ezt ugyanabban az évben vette, mint a füredi nyaralót). Más befektetése is van, 4,78 millió forint értékű kamatozó kincstárjegye, pénzintézettel szembeni követelése ugyanakkor nőtt: miközben otthon egymilliót tart készpénzben, bankban már 16 millió 525 ezer forintot. Ellenben magánszemélyeknek tartozik 9,2 millió forinttal, ami ugyanakkor egyúttal azt is jelenti, hogy 2017-ben ötmillió forintot tudott törleszteni, hiszen egyetlen évvel korábban Polt még 16 milliós tartozást tüntetett fel – házastársával közösen. Mindez ugyanakkor szakemberek szerint is igen furcsa, hiszen az ország legfőbb ügyésze meg nem nevezett magánszemélyeknek való tartozásai révén zsarolhatónak tekinthető.

Van ugyanakkor miből törleszteni, hiszen Polt oktatói tevékenysége a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen havi 390 ezer forint körüli fizetést, az ELTE-n 211 ezer forint körülit, a Pázmányon 111 ezer forint körülit eredményez a legfőbb ügyész számára, valamint eseti jelleggel kisebb összeget kap jogi szakvizsgáztatásért és jogdíj címén. 

Domokos László

Nem sok változást fedezni fel az Állami Számvevőszék elnökének 2017-es vagyonnyilatkozatában. Emlékezetes: az ÁSZ elnöke 2016-ban vásárolt egy 83 négyzetméteres fővárosi, IX. kerületi lakást, és egy teremgarázsban lévő parkolóhelyet, ám tavaly újabb vásárlásra nem adta a fejét. Domokos továbbra is felerészben birtokol egy örökségből származó 345 négyzetméteres békéscsabai telket, amelyen egy 91 négyzetméteres ház áll, valamint tulajdonosa egy garázsnak. Az előző évek bevallásával megegyezően 9/10-edes arányú tulajdonosa egy XIII. kerületi, 122 négyzetméteres lakásnak, valamint egy 7000 négyzetméteres újkígyósi szántónak. Haszonélvezeti joggal rendelkezik egy 63 négyzetméteres budapesti, V. kerületi lakás felett és autójaként is még mindig egy 2003-ban vásárolt Skodát tüntetett fel.

Domokos László tud matekozni
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Domokos ugyanakkor jelentősen tovább növelte államkötvényeinek értékét: Bónusz Magyar Államkötvényben tavaly 5 milliót, Prémium Magyar Államkötvényben már 26,7 millió forintot tartott az előző évi 19 millióval szemben. Emellett 3,55 millió forintért Kamatozó Kincstárjegyet is vásárolt, 2 millióért egyéves magyar állampapírt, de az ÁSZ elnöke továbbra is mintegy félmillió forintnyi részvény birtokosa, befektetési jegyeket azonban már nem tüntetett fel a nyilatkozatban, holott azokból 2016-ban még 23 millió forintnyival rendelkezett.

Eközben 7,3 millióra nőtt Domokos László takarékbetéteinek értéke, készpénzállománya pedig 3,9 milliót, pénzköveteléseinek értéke 5,4 millió forintot tesz ki. Pénzintézettel szemben 7,3 millió forintnyi tartozást tüntetett fel – ez mintegy kétmillióval apadt egy év alatt –, de a bevallásban szerepeltetett egy havi százezer forintos, lakáskiadásból származó éves jövedelmet is.

A számvevőszéki elnök juttatásként laptopot, mobiltelefont és gépkocsit tüntetett fel, a vele egy háztartásban élő felesége és gyermeke vagyonbevallása azonban nem nyilvános.