Matolcsy-alapítványok – Tizenkilenc ügyben megszüntették az eljárást
A Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) tizenkilenc ügyben hozott megszüntető döntést (a korábban ügyészségi kérelemre) a Pallas Athéné alapítványok egyes ügyleteinek vizsgálatára indult eljárásokban – közölték a jegybank által alapított alapítványok az MTI-vel kedden.
Az alapítványokhoz a KDB által eljuttatott tájékoztatás szerint a testület megállapította, hogy ezekben az ügyekben az alapítványok által korábban önként benyújtott kérelem alapján már hozott érdemi döntéseket, így az ügyészségi eljárás folytatására okot adó körülmény már nem áll fenn.
A Fővárosi Főügyészség június végén közölte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hat alapítványa közbeszerzési eljárás mellőzésével megkötött egyes szerződései miatt hatósági eljárásokat kezdeményezett a KDB-nél, mert álláspontja szerint az alapítványok a költségvetési törvényben meghatározott értékhatárt meghaladó árubeszerzések, szolgáltatásmegrendelések, illetve építési beruházások során nem folytattak le közbeszerzési eljárást, holott az alapítványok ajánlatkérőknek minősülnek. Sajtóértesülések szerint mintegy száz ügyletet érintett az ügyészségi megkeresés.
A Közbeszerzési Döntőbizottság ügyészi kezdeményezésre indított eljárást a Pallas Athéné alapítványok egyes ügyleteinek kivizsgálására. A közbeszerzési törvény szerint az ügyészség hatásköre kizárólag az eljárás kezdeményezésre terjed ki.
A döntőbizottság ezt megelőzően hozta nyilvánosságra döntését az alapítványok saját kezdeményezésére indult eljárásban, amely szerint elmarasztalta az alapítványokat, mert nem jelentkeztek be ajánlatkérőként a közbeszerzési törvény hatálya alá.
A hatóság figyelembe vette, hogy az eljárás saját kérelemre indult, ezért csak csekély, alapítványonként kétszázezer forintos bírságot szabott ki.
Az alapítványok 2016. május 13-án fordultak a KDB-hez, kérve az eddigi szakmai álláspontjuk alapján kialakított gyakorlat felülvizsgálatát, valamint indítványozták az ajánlatkérői státusukkal kapcsolatos döntéshozatalt.