Máris sok ezer cigány értelmiségire lenne szükség!
Az is gyors megoldást sürget a több százezer magyar honfitársunk lecsúszásával felhalmozódott problémákra, aki nem állt be a szitkozódók közé, és nem fogadja el a "cigánybűnözést" emlegetők sarkos rendrakási javaslatait. Soha rosszabbkor nem jöhetett volna a felsőoktatási mentorprogram elakadásának híre. Gyanítható, hogy a nyilvánosság előtti nyomásgyakorlás után megállapodás következik - de máris sokkal nagyobb lépésekre lenne szükség, mint amire egyáltalán esély látszik.
Hiába volt szorgalmas tanuló, soha nem jutott volna be a gyógypedagógiai főiskolára a szakközépiskolából Orsolya, akit a felsőoktatási mentorprogramban a hátrányos pluszpontok juttattak esélyhez. A Népszabadságban évekkel ezelőtt bemutatott főiskolás lány sorsa tipikusnak mondható: édesapja halála után, mivel rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesült, és varrónő anyukája csak a nyolc osztályt végezte el, egy ismerőse tanácsára bejelölte a jelentkezési lapon, hogy hátrányos helyzetű.
Nem megy 30 millióból
Szünetel a hátrányos helyzetűeket segítő Katapult Mentorprogram - közölték a hét elején. A mentorprogramot működtető alapítvány nem írta alá az idei szerződést az oktatási tárcával, mivel úgy látják, a büdzséből ajánlott 30 millió forintból nem lehet elvégezni a feladatot. Adataik szerint 1500-2000 hátrányos helyzetű hallgató mellé legalább 350-400 mentorra van szükség, de a nekik járó juttatásokat nem fedezné a tárca által nyújtandó összeg.
Érvényes szerződés hiányában az alapítványnak nincs joga felvételi tájékoztatásra, illetve a mentorprogram további működtetésére. A Katapult Mentorprogram ezért sem a honlapján, sem a zöld számán, nem adhat egyelőre tájékoztatást a mentorprogrammal kapcsolatban.
Dehogynem megy!
Borovszky Tímea, az oktatási tárca Esélyegyenlőségi Főigazgatóságának vezetője a Népszabadságnak nyilatkozott az ügyről. Szerinte 30 millióból is folytatható lenne a program. Vitatja a programban részt vevő hátrányos helyzetű hallgatók számát: ők 1200-1300 hallgatóról tudnak. Közölte: az alapítvány tavalyi elszámolásában negyven tétel volt hiányos, hibás. Nem fogadja el, hogy 350-400 mentort kellene fizetni, szerinte a program csak 290 mentort bír el.
Nincs megbízható információ arról, hogy a felkarolt hallgatók mennyire elégedettek a mentorprogrammal. Borovszky Tímea azt is megemlítette, hogy a harmincmillió forintnak csak a fele jut a mentorokhoz, a többiből az alapítvány három munkatársat foglalkoztatott főállásban, és konferenciák szervezésére is futotta.
Ez az elit játszótere
- A felsőoktatási rendszer hallatlanul egyenlőtlen, egyértelműen elitérdekeket szolgál - idézte a Népszabadság Bajomi Iván oktatásszociológust, az ELTE Társadalomtudományi Karának tanárát. Ilyen körülmények között képmutatás kritizálni az előnyben részesítés rendszerét, esélyegyenlőségért kiáltva - teszi hozzá az oktatásszociológus.
- A romák többsége ma már elvégzi ugyan a nyolc általánost, ám korántsem mindegy, hogyan: szegregált iskolák és kisegítő osztályok elvégzése után kapott értéktelen papírral nem mennek semmire - erősítette meg a támogatás szükségességét Mohácsi Erzsébet, az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány vezetője.
A vita ellenére: aki segítségre szorul, jelezze!
A mentorprogram vezetői az oktatási tárcával kialakult vitától függetlenül minden felvételizőnek, aki előnyben részesítésre jogosult, azt javasolják, hogy a jelentkezési lapon jelöljék be igényüket a többletpontra, mivel arra a program helyzetétől függetlenül jogosultak.
Az idei felsőoktatási felvételi eljárás díjából kedvezményt kaphatnak, illetve többletpontot igényelhetnek a hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű diákok.
A hátrányos helyzetű jelentkezők a felvételi eljárásban minden jelentkezési helyükön 25, a halmozottan hátrányos helyzetű felvételizők pedig 50 többletpontot igényelhetnek. A jogosultság megvizsgálása után a halmozottan hátrányos helyzetűek 100 százalékban, a hátrányos helyzetűek pedig 50 százalékban mentesülnek a felvételi eljárás díjának megfizetése alól.
A programban jelenleg már részt vevő mentorokat és az általuk felkarolt hallgatókat a továbbiakról az Oktatási és Kulturális Minisztérium Esélyegyenlőségi Főigazgatósága értesíti. További információkról, az előnyben részesítés pontos feltételeiről az érdeklődők ugyanott kaphatnak tájékoztatást - közölték a Magyar Távirati Iroda útján.
- A mentoráltak továbbra is hozzá fognak jutni a segítséghez - erősítette meg Borovszky Timea a Népszabadság tudósítójának.