Már az Egyesült Államokban is lejáratott minket a Jobbik

Kedden a jobbikos Baráth Zsolt egy 1882-ben történt gyilkosságot emlegetett fel, amely azóta a tiszaeszlári vérvád néven szerepel a történelemkönyvekben. A vád szerint helyi zsidók egy keresztény lányt, Solymosi Esztert rabolták el és rituálisan meggyilkolták. A vádlottakat felmentették, az eset 130 éve történt, a szélsőjobboldali képviselőnek mégis most jutott eszébe értekezni róla. A beszéd az Egyesült Államokban is visszhangot váltott ki.

2012. április 5., 17:37

A tiszaeszlári vérvádat felelevenítő, antiszemita beszéd miatt mindegyik párt tiltakozott, kivéve a szónok, Baráth Zsolt pártját, a Jobbikot. A 130 évvel ezelőtti tiszeszlári perben a helyi zsidókat vádolták meg egy keresztény lány, Solymosi Eszter elrablásával és rituális meggyilkolásával. Miután az Európa-szerte visszhangzó ügyben a vádlottakat felmentették, Magyarországon magasra csaptak az antiszemita indulatok.

Feltehetően egy 2008-ban, a Lelkiismeret 88 szervezet megemlékezésén elhangzott beszéd inspirálta Baráth Zsolt botrányos felszólalását Solymosi Eszter haláláról és a tiszaeszlári vérvádperről. A beszédről készült videót egy „Nyilaskereszt” nevű felhasználó töltötte fel a YouTube videomegosztó oldalra. A felvételen ifj. Tompó László, a hungarista szellemiségű Gede kiadó szerkesztője tart beszédet Solymosi Eszter sírjánál - írta a

HVG.

Tompó többek között így fogalmaz: „a rá (Solymosi Eszterre) való emlékezés jegyében egyben vádat is kell emelnünk. Vádat kell emelnünk azon szellemiség ellen, amely azóta is, 1882 óta is folyamatosan jelen van életünkben, jelen van a politikai életben, a könyvkiadásban, mindenben”. Majd kifejti, meg kell állítanunk „azt a mérhetetlen romlást, amit a nemzetközi zsidóság mindig is jelentett”, különben „mindannyian Solymosi Eszter sorsára juthatunk”. A beszéd végén, hasonlón a jobbikos képviselőhöz, megemlíti Erdélyi József 1937-ben, a Virradat című hungarista lapban megjelent, Solymosi Eszter vére című versét. Baráth a parlamentben azt mondta: "a rá való emlékezés jegyében egyben vádat is kell emelnünk azon szellemiség ellen, amely azóta is, 1882 óta is folyamatosan jelen van életünkben és a Kárpát-medencében".

Baráth Zsolt Tompó egy másik beszédéből „vette kölcsön” a „tévesen értelmezett szolidaritás” szófordulatot. A szintén Tiszaeszláron elhangzott szónoklatban elhangzik, hogy a vádlottak felmentése a „tévesen értelmezett zsidó kisebbségi szolidaritás” eredménye volt.

Ifj. Tompó László saját meghatározása szerint irodalomtörténész, bár az egyetemet nem végezte el. A 90-es években kapcsolatba került Tudós-Takács Jánossal, 1993 óta publikál a Pannon Front, a Szittyakürt és a Front című, vállaltan nemzetiszocialista szellemiségű lapok hasábjain, írásai jelenleg a hunhir.info portálon olvashatók. Visszatérő fellépője a (saját meghatározása szerint Szálasi Ferenc pártjának utódaként működő) Pax Hungarica Mozgalom, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Lelkiismeret 88 rendezvényeinek, de többször megfordult már a Jobbik rendezvényein is.

Itt nézheti meg a képviselő antiszemita felszólalását:



Amerikában is hír lett a jobbikos uszítás

Az AP hírügynökség is felkapta Baráth Zsolt parlamenti felszólamlását. Megszólalt az amerikai magyar lobbi is, személyesen Orbán Viktort kérve fellépésre az antiszemita uszítás ellen.

Antiszemitizmusa miatt széles körben bírált beszéde után lemondásra szólítanak Magyarországon egy szélsőjobboldali képviselőt –

adta hírül az AP. Az amerikai hírügynökség a jobbikos Baráth Zsolt keddi parlamenti felszólalására figyelt fel. A politikusnak keddi i parlamenti felszólalásában az 1882-1883-as tiszaeszlári vérvádról sikerült értekeznie. Baráth 130 évvel ezelőtti megnyilvánulásokkal összhangban kedden arról beszélt, hogy Solymosit „zsidók ölhették meg”. Mint mondta, fokozatosan erősödik az új világrend, a „világhódítók hatalmát pedig csak az igazság kimondásával lehet megtörnünk”.

Beszéde után a Jobbik képviselőjét az LMP és az MSZP is mandátuma visszaadására szólította fel, Fónagy János fideszes államtitkár pedig úgy fogalmazott, a Jobbik ne csodálkozzon, ha a tiszaeszlári vérvád felemlegetése nyomán a világ úgy ítélkezik rólunk, ahogy a magyar társadalom józanabbik fele és a bíróság tette akkor. „Baráth évszázados sebeket tépett fel” – idézte az AP az államtitkár szavait.

Köves Slomó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetője az ügy kapcsán arról beszélt: „Mindennapi tapasztalatunk, hogy a magyar Országgyűlésben kezd megengedhetővé válni a rasszista és antiszemita beszéd. Úgy ítéljük, hogy a helyzet komolysága példa nélkül áll a magyar demokrácia két évtizedes történetében” – nyilatkozta a rabbi az AP híre szerint. Köves eseti etikai bizottság felállítására szólította fel Lezsák Sándor házelnököt a jobbikos képviselő felelősségre vonása érdekében.

Megszólalt az ügyben az amerikai magyar lobbi is, amelynek vezetője, Lipták Béla mérnök professzor, az 1956-os műegyetemi 16 pont egyik szerzője személyesen Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordult: „Mivel a tiszaeszlári vérvád felemlegetése aljas antiszemita uszítás, amely nemcsak feltépi az évszázados és ma már begyógyult sebeket, de még alá is támaszthatja a nyugati médiában a magyarság ellenségei által terjesztett olyan rosszindulatú vádakat, hogy Magyarországon él az antiszemitizmus és a fajgyűlölet, tisztelettel kérem Miniszterelnök Urat, hogy mint a FIDESZ elnöke, kezdeményezze az Országházban egy olyan ötpárti közös nyilatkozat megszavazását, mely egyhangúlag elítéli és egy magyar képviselőhöz méltatlannak nyilvánítja Baráth Zsolt hazug és uszító felszólalását” – írja Lipták a

Népszabadsághozis eljuttatott levélben.

A kórházak ellenőrzését is erőforrásnak tekinti a kormányzat, úgy gondolják, hogy nem csak a finanszírozás korrigálásával, hanem a szabályok betartatása is javíthatja a betegellátást. A kórházszövetség konferenciájának második napján az ellenőrzéseket végző szakterületek vezetői szembesítették az intézményvezetőket a föltárt visszásságokkal – írja a Népszava.