Már a szomszédban van a zikavírus
Közeledik a zikavírus Magyarország felé. Tegnap jelentették be, hogy a hazánkkal határos államok közül Szlovákia után Szlovéniában is megjelent a betegség. A régió országai közül pedig Csehországban is kimutatták a vírust. Az Európai Unió (EU) és a Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országaiban eddig összességében hétszáz vírusfertőzöttet vettek nyilvántartásba. A zikavírus Közép- és Dél-Amerikában a legelterjedtebb, Európában csak az ezekből az országokból hazatérő turistáknál regisztrálták eddig a betegséget. Az ANTSZ már jó ideje előkészületeket tesz a vírus megjelenésére.
A kórokozó Afrikából származik, először az ugandai Zika erdőben egy terhes majomban azonosították 1947-ben, emberben pedig 1968-ban Nigériában. Egyelőre nincs védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére. Amerikai szakértők bizonyítottnak tartják, hogy a vírus mikrokefáliát, kóros kisfejűséget okoz a magzatoknál. Brazíliában tavaly október óta több mint négyezer ilyen csecsemő jött világra. A dél-amerikai ország fertőzöttsége miatt szakértők kezdeményezték a riói olimpia elhalasztását, de a NOB nemet mondott.
Tegnap jelentették be, hogy a hazánkkal határos államok közül Szlovákia után Szlovéniában is megjelent a betegség.
Szakemberek szerint a vírus előbb vagy utóbb megérkezik Magyarországra is. Az ANTSZ erre az eshetőségre készülve részletes gyakorlati tanácsokat tett közzé, melyek közül néhányat – kérdés-válasz formájában – ismertetünk.
Milyen betegséget okoz a zikavírus?
A zikavírus-fertőzött szúnyogok csípése révén jut az ember szervezetébe. A fertőzés az esetek 80 százalékában tünetmentesen zajlik, kisebb hányadában 3-12 napos lappangási idő után lázzal járó enyhe lefolyású betegséget okoz, melyet zikaláznak hívnak.
Melyek a zikaláz tünetei?
Azoknál, akiknél tünet jelentkezik, a betegség enyhe formában zajlik, néhány napig – egy hétig tart, és önmagától gyógyul.
A leggyakoribb tünetek:
– alacsony láz
– ízületi vagy izomfájdalom
– fejfájás
– viszkető kiütés
– kötőhártya-gyulladás
Az idősek vagy immunbetegséggel élők körében a betegség lefolyása súlyosabb is lehet, de náluk is a teljes gyógyulás a jellemző.
Hogyan terjed a zikavírus a szexuális kapcsolat során?
Néhány esetben bizonyították a zikavírus ondóval történt szexuális átvitelét, illetve leírták, hogy megbetegedés esetén a vírus az ondóban hetekig megmaradhat a gyógyulást követően. Ennek megelőzésére, hasonlóan minden más, szexuálisan terjedő fertőzéshez, az egyik leghatékonyabb módszer a helyes és következetes óvszerhasználat.
Okoz a zikavírus a várandós nők magzataiban fejlődési rendellenességet?
Brazíliában és Francia Polinéziában a zikavírus-fertőzéshez erősen köthető súlyos fejlődési rendellenességek halmozódását regisztrálták. A microcephalia (kisfejűség) egy olyan veleszületett rendellenesség, ami az agykoponyának az azonos nemű kortársak méretéhez hasonlítva rendellenesen kis méretével és a későbbiekben idegrendszeri/szellemi funkciók károsodásával jár. A vírus és a fejlődési rendellenesség összefüggését több esetben bizonyították, azonban jelenleg is folyamatban vannak az ok-okozati összefüggéseket feltáró vizsgálatok.
Hogyan lehet kezelni a zikalázat?
Védőoltás és célzott terápia nem áll rendelkezésre. Tünetek esetén javasolt az ágynyugalom, a bő folyadékfogyasztás a kiszáradás elkerülése érdekében, Láz- és fájdalomcsillapításra paracetamol tartalmú készítmények alkalmazása javasolt. Aszpirin és más nem-szteroid gyulladásgátló szerek alkalmazása nem javasolt. Amennyiben egyéb betegség miatt más gyógyszert szed, konzultáljon kezelőorvosával.
Van-e védőoltás a zikavírus okozta fertőzés megelőzésére vagy gyógyszer a betegség kezelésére?
Nincsen. A zikavírus okozta fertőzés megelőzésére nem áll rendelkezésre védőoltás, a betegség gyógyítására nincs célzott kezelés.
Ha egyszer megbetegedett, védetté válik-e betegséggel szemben?
Jelen tudásunk szerint a zikavírus-fertőzésen átesett ember valószínűleg védettséget szerez a későbbi zikavírus okozta megbetegedésekkel szemben.
Veszélyben vannak-e a Magyarországon élő emberek?
A zikavírus által érintett területen járt utazók megbetegedésével a kórokozó behurcolható Magyarországra. Tekintettel azonban arra, hogy a vírus elsősorban szúnyogok közvetítésével terjed, hazai eredetű fertőzések és megbetegedések kialakulására nem kell számítani, ugyanis a kórokozót terjesztő szúnyog jelenleg nem honos az országban.
Mi a veszélye annak, ha zikavírussal fertőzött beteget ápol?
Semmi. A zikavírus-fertőzött beteg nem jelent veszélyt ápolójára, a vírus köznapi érintkezések (kézfogás, beteg ápolása, vele egy légtérben tartózkodás, stb.) útján nem terjed.