„Majd tájékozódom” – Orbán nem válaszolt a kellemetlen kérdésre
A kormányfő nem tudott magyarázatot adni az RTL Klub Híradójának arra, hogy miért könnyítette meg a kormány a pénzes külföldiek letelepedési engedélyhez jutását. Július eleje óta már fél évet sem kell várnia annak, aki letelepedési államkötvényt vesz, mert automatikusan megkapja az engedélyt.
E hónap elejétől a letelepedési kötvényt lejegyző külföldi automatikusan megkapja a véglegesnek tekinthető letelepedési engedélyt. Az új jogszabály visszamenőleges hatályú, vagyis a folyamatban lévő ügyekre is érvényes. Korábban csak tartózkodási engedélyt kaptak első körben a gazdag külföldiek, majd hat hónap elteltével igényelhették a letelepedési engedélyt, amely kvázi állampolgárságnak minősül, hisz korlátlan idejű tartózkodást tesz lehetővé hazánkban és szabad mozgást biztosít a schengeni övezetben – írta meg a
Magyar Nemzet.Az
RTL Klub Híradója szerette volna megtudni a miniszterelnöktől, mi a könnyítés oka. „Majd tájékozódom, és utána válaszolok, a vonatkozó szabály változását most fejből ideidézni nem tudom” – válaszolta Orbán Viktor a csatorna munkatársának kérdésére.A Magyar Nemzet cikkében emlékeztet: a letelepedési konstrukció lényege, hogy az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból érkező befektetők legalább 300 ezer euró névértékű, erre a célra kibocsátott, ötéves futamidejű államkötvényt vásárolhatnak, cserében pedig letelepedési engedélyt kapnak. A kötvényt csak az Országgyűlés fideszes többségű gazdasági bizottsága által kijelölt közvetítő vállalkozások jegyezhetik le az adósságkezelőnél. Jelenleg öt ilyen cégnek van forgalmazási engedélye, ezek között egy magyar kft. van, a többi offshore cégek körében népszerű helyszíneken van bejegyezve. Ezek a közvetítő cégek busás haszonra tesznek szert, ugyanis ügyfelenként 45–60 ezer eurós szolgáltatási díjat kérnek, továbbá náluk landolnak a kötvények után járó kamatok is, ami ügyfelenként további 29 ezer euró. Ez azt jelenti, hogy 74–89 ezer eurót nyernek egy ügyfélen, ami a jelenlegi árfolyamon 23–27,6 millió forintos jutalék kötvényenként.
A lap a közelmúltban arról számolt be: feleannyi külföldi vásárolt letelepedési kötvényt az idei első negyedévben, mint a tavalyi év első három hónapjában.
Az, hogy az állam könnyebben adja a letelepedési engedélyt mindazoknak, akik hajlandók fizetni érte, vonzóbbá teszi a kötvényt a külföldiek számára – akik a vásárlás után szabadon utazgathatnak az EU-ban a családtagjaikkal együtt –, és további busás haszonhoz segíti az átláthatatlan tulajdonosi hátterű offshore közvetítő cégeket.