Majd' megsüketülünk, úgy dübörög a gazdaság, de naponta 72 ezren járnak át külföldre dolgozni

2018. január 8., 14:32

Szerző:

A KSH nemrég tette közzé a tavalyi mikrocenzusának a gazdasági aktivitásról szóló fejezetét, melyből kiderült, hogy a 2011-es népszámlálás óta csaknem háromszorosára nőtt a naponta külföldre ingázó magyar dolgozók száma – írja a G7.

2011-ben az egész országból még csak 27 ezren jártak át napi szinten a határon túlra dolgozni, ami 2016-ra 72 ezer főre nőtt.

A tavalyi mini-népszámlálás adatai szerint a 72 ezer napi ingázó mellett 2016-ban 38 ezren voltak azok a magyar dolgozók, akik átmenetileg külföldön tartózkodtak, de szintén van magyarországi háztartásuk. Azokat viszont nem tartalmazzák ezek az adatok, akik tartósan külföldön élnek és dolgoznak.

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Az összes napi szinten külföldre ingázó magyar 35 százaléka Győr-Moson-Sopron megyei volt tavaly, akik számszerűen 25 ezren voltak. A megye összes foglalkoztatottjának 12 százalékát tették ki a napi szinten külföldre ingázó dolgozók, ami a legmagasabb arány az országban. A második legtöbb dolgozó a másik Ausztriával szomszédos megyéből, Vasból ingázott külföldre napi rendszerességgel. Innen napi szinten 7,5 ezren ingáztak többségében Ausztriába pénzt keresni, ami az összes megyei foglalkoztatott bő 6 százalékát jelenti.

A két Ausztriával szomszédos megyéhez képest az ország többi részén viszonylag kevés a napi szinten külföldre ingázók száma, igaz, a KSH jelentése kiemeli, hogy Baranyában látványosan emelkedett a számuk 2011 óta.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.