Magyarország államcsőd előtt áll
Bepánikolt vásárlók a pénzváltóknál –a biztosabb devizákhoz menekülnek a polgárok. Budapest tagadja, hogy a Nemzeti Bank tartalékaiból akarja kiegyenlíteni tartozását - olvasható Karin Rogalska cikkében, amely a Wiener Zeitungban jelent meg.
Pánik a magyar főváros, Budapest utcáin: amióta történelmi mélypontra zuhant a forint - 324,27 forint/euró, az emberek sorokban álltak a pénzváltó helyiségek előtt, hogy főképpen eurót és dollárt, kisebb arányban brit fontot és svájci frankot vásároljanak maguknak. Az Exclusive Change Devízaszolgáltató vezérigazgatója, Körmendy László szerint megháromszorozódott a devizakereskedők forgalma.
December eleje óta már többszázezer magyar vette ki a megtakarításait. Ez azoknak a híreszteléseknek a következménye, hogy a kormány, hogy a megtakarítások befagyasztását tervezi – habár ezt cáfolták. Ennek ellenére nem lehetett megakadályozni, hogy sok magyar a még biztonságosnak számító norvég vagy svéd koronához meneküljön, vagy osztrák bankokba vigye ki a pénzét.
„Még a legutóbbi napokban is többletbevételt és a megtakarítások növekedését könyveltük el” – mondja a BankAustria szóvivője, Martin Halma a „Wiener Zeitung”-nak. Ostobaságok azok a híresztelések, amelyek szerint az olasz BankAustria anyavállalata, az Unicredit ki akar vonulni az országból. „Nincs semmiféle kivonulási terv. A bank nyereséges Magyarországon, s mindezt a szokatlan terhek ellenére éri el”. A szóvivő ezzel a magyar bankadóra utalt, és arra, hogy a pénzintézeteket politikai indokokból kötelezték a devizahitelek rendkívül költséges átváltására. Egyes-egyedül a nagyvonalúan betervezett fióknyitásokat jegelik – mondta Halma.
A valóság és a látszat
Eközben a magyar valuta őrzői mindenkit arról biztosítanak, hogy a magyar bankrendszer szilárd. A hitelintézetek még a 329 forintos eurót és a 275 forintos svájci frankátváltási árfolyamot is képesek gond nélkül átvészelni. Ezt azonban már csak nagyon kevesen hiszik el. A forint pénteki 316 forintos euró árfolyamra való visszaerősödését sok magyar csupán a semmibe való zuhanás előtti lélegzetvételi szünetnek tartja.
Látszólag már eldöntött kérdés az államcsőd. Erről a kérdésről határozottabb az amerikai megfigyelők véleménye, mint az európaiaké. Roubini Global Economics a következő hónapra várja a budapesti kormány beismerő nyilatkozatát. Magyarország az állam finanszírozását illetően jelenleg még nincs akut vészhelyzetben, de az év közepéig az országnak meg kell egyeznie a nemzetközi pénzügyi támogatásról, állítják ezzel szemben az Erste Bank magyar leányvállalatánál.
A magyar gazdaság helyzetéről csak feltételezések vannak. Eközben maga a magyar kormány kelti azt a látszatot, hogy az ország a közvetlenül az összeomlás előtt áll. Nemrégen kiszivárgott, hogy közel 35 milliárd euró devizatartalék van Magyar Nemzeti Bankban. A jegybankról szóló törvény nemzetközileg is bírált módosítása következtében az állam szabadon rendelkezhet ezzel az összeggel. Már a devizatartalék fele is elegendő ahhoz, hogy kiegyenlítsék belőle a községek, a városok és az állami vállalatok tartozásait, valamint idén és 2013-ban is kifizessék az államkölcsönök kamatait. Ezeket a találgatásokat Budapest azonban keményen visszautasítja: határozottan állítja, hogy nem így akarják leépíteni az adósságot.
Amikor az országot éppen a jegybanki törvény módosításai miatt bírálják ilyen hevesen, az IMF-fel való hivatalos tárgyalások megkezdéséről folyó pókerben még akár ellentétesen is hathatna az a benyomás, hogy Magyarország pénzügyileg sokkal jobban áll, mint azt állítják.
Irányváltás az irányadó kamatnál
Budapesten sok megfigyelőnek az a véleménye, hogy csak akkor lehet megállítani a forint lejtmenetét, ha a jegybank megemeli az irányadó kamatot, vagy a kormány megegyezik az IMF-fel. Mindenesetre Orbán gyakran bírálta a Nemzeti Bank kormányzóját, Simor Andrást a „felelőtlenül magas kamatpolitika” miatt, csak azért, hogy rábírja a kamatpolitika tartalmi elemeinek a megváltoztatására. Ehhez képest kényelmesebbnek tűnik az IMF-től várható pénzügyi támogatás. Egy kicsit is ügyesnek bizonyuló tárgyalási taktikával - ugyanúgy, mint a múltban nyújtott hiteleknél - sikerülne megőrizni az ország gazdasági függetlenségét, és el lehetne kerülni a népszerűtlen reformokat - legalább is ez a kormányon levők elképzelése. És e számítás szerint így Magyarország nemzetközileg még akkor is elfogadott partner maradna, ha morogva ugyan, de engedne a jegybanktörvénnyel kapcsolatban.
Fordította: dr. Gonda László
Wiener Zeitung, 2012.01.06.