Magyar papírjaitól szabadul a Templeton

A magyar államkötvények legnagyobb külföldi tulajdonosa 20 százalékkal csökkentette magyar portfólióját, miután várhatóan nagy veszteségeket hoznak a cég ukrajnai befektetései – írja a Bloomberg.

2015. május 7., 05:58

A Templeton kötvényalapja eredetileg 7,4 milliárd dollár értékű magyar papírt tartott kézben, de a cég a hírügynökség megkeresésére egyelőre nem kívánt nyilatkozni az eladás okáról.

Egy hónappal ezelőtt még kétéves csúcsot ért el a külföldiek érdeklődése a forintban jegyzett kötvények iránt, azóta részesedésük 4,5 százalékkal csökkent. A hozamok viszont emelkednek, a tízéves futamidejű papíroknál a szint 3,69 százalékot ért el, amire hét hete nem volt példa. Amúgy január végén még 2,76 százalékon állt, tehát azóta csaknem 1 százalékot emelkedett.

A CIB Bank fő elemzője szerint nem kell aggódni amiatt, hogy a Templeton leépíti magyar érdekeltségét. Trippon Mariann azzal érvelt, hogy általában nem jó az, ha egyetlen alapnál ilyen sok állampapír van, mert piaci feszültségeket okozhat, ha megválik tőlük. Másfelől viszont, miután itt az egyik legnagyobb piaci szereplőről van szó, nem számolhatja fel egyszerre az érdekeltségét, mert az hatalmas ráfizetéssel járna számára.

Ugyanakkor a szakértő magyar szempontból kedvezőnek tartja, hogy a külföldi érdeklődés nem csappant meg rohamosan a magyar lehetőségek iránt, és a Templeton által piacra dobott kötvények jó részét mások megvették.

Egyelőre nem tudni, mi az amerikai alapkezelő guru, Michael Hasenstab szándéka, azaz hogy teljes egészében kiszáll-e a magyarországi befektetésekből. Ha ez következik be, Trippon Mariann akkor sem gondolja, hogy ezt minél gyorsabban tenné, mert a cégnek nem érdeke, hogy tönkretegye a saját piacát.

A szakértő úgy gondolja, a következő hónapok mutatják meg, hogy a nemzetközi környezet romlása miként érinti a magyar államkötvényeket. Mint mondta, a közeljövőben nem számít a piac összeomlására, de alighanem búcsút kell inteni a rekord alacsony hozamoknak.

(Forrás: Szelestey Lajos)