Eteted a cuki vízimadarakat a strandon? Tőlük kaphatod el leginkább a madárinfluenzát
A vízimadarak etetése felesleges és veszélyes, az állatok elhullását okozhatja és megnöveli az esélyét annak, hogy a madárinfluenza a vadállatról az emberre terjedjen.
A vadon élő állatokat alapvetően egyáltalán nem kell etetni. A vízimadarak etetése nemcsak káros, hanem veszélyes is. Tömegesen sodorja veszélybe, betegíti meg és ítéli pusztulásra az állatokat.
„A harminc éve nem tapasztalt keménységű fagyokat hozó 2016/2017-es tél szomorú tapasztalatai, a tömeges madárelhullások és a közösségi fórumokon sajnálatos módon terjedő téves híresztelések rávilágítottak arra, hogy a madarak és az emberek védelme érdekében Magyarországon is beszélni kell a témáról” – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Kínzod a madarakat, ha eteted őket
A vadon élő vízimadarakat legtöbben ugyanabból a szívjóságból etetik, ami miatt az énekesmadarakat télen. A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai azonban alapvetően mások, mint az etetőket látogató énekesmadaraké.
Etetésük rengeteg szenvedést okoz a madaraknak, súlyosan környezetszennyező és az emberi egészséget is veszélyezteti. Ráadásul teljesen felesleges is.
Ugyanis a növényevő vízimadarak (kacsák, ludak, hattyúk) táplálékát alapvetően a parton legelt fű és egyéb lágyszárú növény képezi, ami gyakorlatilag korlátlanul a madarak rendelkezésére áll télen és nyáron egyaránt. A vadmadarak mindent megtesznek a túlélésért, ha nem találnak elég táplálékot, akkor továbbállnak.
Öngyilkos viselkedéstorzulást okoz a madaraknál az etetés
Amikor elkezdik etetni a vízimadarakat, ezek eltérő életmódja, viselkedésbeli sajátossága miatt néhány nap, egy-két hét alatt öngyilkos viselkedéstorzulást okoz a madaraknál – mondja Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembere a Klasszik Rádió magazinműsorában.
A madarak egyre nagyobb mértékben akár teljesen elhagynak a természetes táplálkozással, nem mennek ki a gyepekre legelészni, és ősszel az állomány jelentős része nem vonul el a hó és a fagy elől, itt maradnak. Amikor befagynak a vizek, akkor tömegével fagynak be a vizekbe. A partközelbe csalogatott madarak benyelik a horgászhorgot, ami aztán beleszakad a gyomrukba, hosszú zsinórt húznak maguk után a levegőben, ezzel felakadnak fákra, vezetékekre, ott több napi szenvedéssel pusztulnak el. Ennél is nagyobb gondot jelent, ami kevésbé látható, hogy a partközelbe csalogatott madarak lábára rátekerednek a horgászzsinórok és amputálják a végtagjaikat. Ez helyi szinten rendkívüli módon rontja a vízminőséget és patkányinvenziót is generál.
A hattyú veszélyes vadállat
A bütykös hattyú, ami a leggyakoribb célpontja az etetésnek, és a leggyakoribb vendég is a nagytavainknál azon kevés európai vadállatok közé tartozik, ami súlyos, életveszélyes, halált okozó kockázatot jelent az emberekre. Odavezetik a fiókáikat az etetőhelyek közelébe, és ha valaki óvatlanul megközelíti őket matraccal vagy úszva, akkor bizony nagyon könnyen nagyon súlyos sérüléseket szerezhet, akár vízbe is fulladhat. Ezért kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az embereket immár hatodik éve, hogy ezt ne tegyék meg.
Akár madárinfluenzát is kaphatunk
Az elmúlt években úgy tűnik, hogy folyamatosan erősödik a madárinfluenza. A madárinfluenza egy olyan zoonozis, amely madárról emberre terjedhet. Világviszonylatban is a lakosság egésze védett a madárinfluenzával szemben, mert nem találkozik vízimadarakkal. Kivételt képeznek a baromfi telepeken dolgozó szakemberek, és a vízimadár etető helyeken a madarakkal közvetlen fizikai kontaktba kerülő emberek. Óriási gond, különösen őszi időszakban, hogy a vízimadarak a legfőbb terjesztői a madárinfluenzának. Ahogy ősszel egyre kisebb területre szorulnak jég miatt a madarak, egyre több lesz közöttük a veszekedés a táplálékért, ráadásul az ősszel átvonuló madarak közül sok lemegy az etetőhelyre, mert a fajtársak vagy a hasonló életvitelű vízimadarak látványa azt jelenti számukra, hogy ott megvan minden feltétel, holott. Ott az egyre nagyobb egyedsűrűség miatt egyre több lesz a veszekedés, egyre több sérülést is szenvednek, és így lesz egyre nagyobb az esélye annak, hogy átadják egymásnak a madárinfluenzát, és az őket kézzel etető embereknek, gyerekeknek is.
Akik aggódnak a vízimadarakért, inkább a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján lévő, informatív, felvilágosító plakátokat töltsék le, osszák meg a helyi közösségeiben, ezzel teszik a legtöbbet a madarakért.
(Kiemelt fotó: Egy fiatal hattyú úszik a Balatonban Balatonföldvár térségében. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)