Ma van a fogyatékkal élők világnapja
A magyar kormány elkötelezett abban, hogy a fogyatékos emberek életminőségét folyamatosan és minden eszközzel javítsa, társadalmi integrációjukat elősegítse, támogassa – közölte a szociális érzékenységéről már e mondattal tanúbizonyságot tevő Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). A közleményben következetesen fogyatékosnak, nem pedig fogyatékkal élőknek nevezettek kapcsán a humán tárca arról írt: fontos, hogy ezek az emberek ne maradjanak magukra nehézségeikkel, problémáikkal, ne szigetelődjenek el, hanem aktív, látható, egyenrangú állampolgárai legyenek a magyar társadalomnak.
A sikerpropaganda szerint „a kormány fontosnak tartja, hogy a fogyatékos emberek számára elérhetőek legyenek az önálló életvitelükhöz szükséges szolgáltatások, és ehhez minden segítséget megad. Ennek érdekében a fogyatékosságügyi fejlesztésekre európai uniós forrásokból 103 milliárdot fordít a következő három évben, tehát a szociális területre jutó mintegy 409 milliárd forint negyede a fogyatékos emberek életminőségének folyamatos javulását és társadalmi integrációját szolgálja majd."
Azt is állították, hogy „az elmúlt években megújított pályázati rendszernek köszönhetően csaknem 200 ezer fogyatékos, egészségkárosodott, megváltozott munkaképességű ember dolgozik támogatott foglalkoztatásban, valamint a nyílt munkaerőpiacon."
Továbbá büszkélkedtek azzal is, hogy „az elmúlt évek egyik legfontosabb fogyatékosságügyi intézkedése a korábban megalkotott kormányzati stratégia szerint megkezdett kitagolási folyamat, melynek célja, hogy az uniformizált szolgáltatások, nagy létszámú intézmények helyett egy élhetőbb, családiasabb környezetet biztosítsunk a fogyatékos embereknek, elérhetőek legyenek számukra a közszolgáltatások, a képzési- és munkalehetőségek. A program első - 6 milliárd forint keretösszegű - köre eredményes volt, hiszen 2016 elejéig 600 ember hagyhatta el a nagy szociális intézményeket és kerülhetett olyan körülmények közé, ahol személyre szabott szolgáltatásokban részesül. Az idén elindult második körben 2019 elejéig mintegy 22 milliárd forintból további 2500 fogyatékos ember előtt nyílik meg a teljesebb élet lehetősége."
Ezzel szemben tény, hogy 2010 óta a fogyatékkal élők helyzetében nemigen következett be pozitív változás. Így értékelt a Párbeszéd is, melynek társelnöke, Szabó Tímea közölte: az elmúlt közel 8 évben az Orbán kormány folyamatosan megnehezítette a fogyatékossággal élők mindennapjait.
Csökkentették a bérüket, leépítették az ellátórendszert, az akadálymentesítést pedig minden beruházásnál igyekeztek megspórolni.
A Párbeszéd emberhez méltó életet akar teremteni minden rászorulónak, hiszen – mint Szabó Tímea fogalmazott – a fogyatékossággal élők helyzete sokat romlott az elmúlt években. A támogatott foglalkoztatásban részesülők bérét a felére, 35 ezer forintról 14 ezer forintra csökkentették, a számukra igénybe vehető támogatások évek óta semmit sem nőttek. A kormánynak nincsen átfogó, a fogyatékossággal élők mindennapjait javítani hivatott stratégiája sem. Az ápolási díj a kormány ígérete ellenére sem emelkedett, a fogyatékossággal élő állami gondozott gyerekeket pedig a települések szélén lévő eldugott lakásotthonokban akarják elhelyezni.
A Párbeszéd szerint mindenkit megillet az emberhez méltó élet, a méltó bér és a munkaerőpiachoz való egyenlő hozzáférés, valamint a közlekedés lehetősége is. Emelni kell a fogyatékossággal élők támogatásait, a bérezésnek el kellene érnie legalább a mindenkori minimálbér összegét, fejleszteni kell a rehabilitációs szolgáltatásokat és a beruházások mindegyikénél kötelezővé kell tenni az akadálymentesítést.
Az ENSZ 1992-ben nyilvánította a fogyatékos emberek világnapjává december 3-át, hogy ezzel hívja fel a társadalom figyelmét a fogyatékos emberek problémáira.