Lovász László: A Fudan helyett költsenek a magyar egyetemekre
Az MTA volt elnöke szerint nagy a centralizálási igény a tudomány területén, amit szerinte tudományellenességnek is lehet értelmezni.
A Népszavának adott interjút szombaton Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) volt elnöke, aki azt mondta, egyelőre nem lát semmiféle kiemelkedő feszültséget a kiszervezett akadémiai kutatóhálózatban, és arról sem hallott, hogy bárkinek megmondták volna, mit kutasson. Elárulta azt is, hogy ritkán beszél utódjával, Freund Tamással, ugyanakkor kiemelte, nem érzi azt sem, hogy gyökeresen megváltozott volna az MTA működése.
A Fudan Egyetem tervezett budapesti campusával kapcsolatban azt a kritikát fogalmazta meg, hogy szerinte nem arra, hanem a már meglévő magyar egyetemek fejlesztésére kellene azt az 500 milliárd forintot fordítani. Azt ugyan pozitívumként hozta fel, hogy Kína hatalmas lépéseket tesz a tudomány területén, és az egyetemeik nemzetközi rangsorban is előkelő helyen szerepelnek.
„Nagyon aggaszt, hogy Magyarországról már az érettségi után egyre több fiatal elmegy külföldre továbbtanulni, sokan nem is találkoznak a magyar tudománnyal, a magyar professzorokkal”
– tette hozzá Lovász László. A szakember elismerte, hogy Magyarországon nagy a centralizálási igény a tudomány területén, amit szerinte lehet tudományellenességnek értelmezni, mert „a tudomány egyik fő ismérve, hogy irányítási szempontból nem tervezhető” – fogalmazott. Az MTA volt elnöke elárulta azt is, hogy nem nagyon hiányzik neki az Akadémia. Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország mennyire megosztott ország, azt mondta, örök optimista, és hisz abban, hogy egyszer kialakul a változásra való igény.
(Kiemelt kép: Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke beszédet mond a Tudomány Világfóruma (World Science Forum, WSF) megnyitóján Budapesten, a Müpában 2019. november 20-án. MTI/Illyés Tibor)