Lopott fával teljesíti Magyarország a megújulóenergia-kötelezettségét

Nem szélerőművekkel és napelemekkel, hanem egy új statisztikai módszerrel érte el Magyarország, hogy már idén teljesítse Európai Uniós megújulóenergia-felhasználási kötelezettségét.

2017. március 31., 14:43

A 444.hu a Corvinus Egyetemen működő REKK kutatóintézet kiadványa alapján azt írja, úgy sikerült elérni a 2020-ra kitűzött célt, hogy a megújulóenergia-felhasználásba beleszámolják a lopott fát is. Az új statisztika nem csak a hivatalosan, erdészetekből eladott fával számol, így a tűzifa aránya 251 százalékkal emelkedett meg egycsapásra.

Az új rendszerben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Háztartási költségvetési és életkörülmény kutatásából jönnek az adatok. Ennek keretében reprezentatív mintán megkérdezik az embereket, hogy mivel fűtenek, és aki fát mond, azt ide sorolják. Kiderült, hogy sokkal többen fűtenek fával, mint amennyit az erdészeti eladások alapján eddig gondolni lehetett – írja a 444.hu. A REKK már évekkel ezelőtt jelezte, hogy az erdészetek és a KSH tűzifáról szóló adatai között nagy különbség van. Akkori becslésük szerint évente 3-3,5 millió köbméter fát vághatnak ki illegálisan Magyarországon, ami mai áron számolva 67-78 milliárd forintot ér.

Mivel a kormány ezzel elérte a kvótát, nem várható, hogy zöldenergiára épülő erőművek építését támogatná a jövőben, a szélerőművek építését technikailag már is tiltották – vélhetően azért, hogy a tervezett paksi bővítés piacképesebbnek tűnjön.

Eközben Magyarországon kétszer annyian halnak meg légszennyezéshez köthető betegségekben, mint az uniós átlag. 2021-től pedig szigorúbb szabályozás várható, és akkor mindenképpen be kell pótolnunk az eddigi lemaradást a megújuló energiák terén.