LMP: Sajnálatos, hogy közpénzből bontják le a pécsi magasházat
A Lehet Más a Politika (LMP) sajnálatosnak tartja, hogy jelentős összegű közpénzből bontják le az immár negyedszázada lakatlan pécsi magasházat, és arra kéri a városvezetést, hozza nyilvánosságra, eddig mennyit költöttek az épületre az adófizetők pénzéből – mondta Keresztes László Lóránt, a párt helyi önkormányzati képviselője kedden Pécsen.
A politikus sajtótájékoztatón felidézte, hogy az önkormányzat 2003-ban több száz millió forintot fordított az épület statikai megerősítésére, amely utána többször cserélt gazdát, végül 25 millió forintért megszerezte a város, hogy egymilliárd forint kormányzati támogatásból lebontassa, és a helyén parkot alakítson ki.
„Kijelenthetjük: Közép-Európa legmagasabb lakatlan épületének helyén a világ legdrágább parkja lesz” – jegyezte meg a képviselő.
Keresztes László Lóránt szerint „a magasház ügye meglehetősen kusza, szövevényes, nehéz benne tisztán látni”.
A képviselő kitért rá: a városvezetés korábban egy kormányzati központot is elképzelt oda, de nem tudni, mennyi pénzt fordítottak annak előkészületeire.
Érdekes az is, hogy a bontási határozat megszületésekor az épület még magántulajdonban volt, a cég azonban kibújhatott a felelősség alól, s a ház nagyon érdekes tranzakciókat követően, végül közpénzből tűnik el – fogalmazott.
Keresztes László Lóránt úgy vélte: a magasház szimbolikus projektje Pécsnek, a házzal kapcsolatos problémával a szocialista és a fideszes városvezetések is küzdöttek az elmúlt évtizedekben, a téma pedig most a közelgő önkormányzati választok miatt kerülhet egyre inkább előtérbe.
Kóbor József pécsi LMP-s önkormányzati képviselő azt mondta: a magasház ügye az elmúlt negyedszázad pécsi városvezetéseinek hozzá nem értését mutatja, s a helyzet végső rendezéséhez Pécs most „kormányzati igérvényre” vár.
Csizi Péter, a város fideszes alpolgármestere kedden azt mondta, hogy a pécsi önkormányzat tervei szerint még a nyáron megkezdődhet a közbeszerzési eljárás a magasház bontására.
A város sürgősségi eljárásban ír majd ki nyílt közbeszerzési eljárást, ennek érdekében tárgyal Maros József építőmérnökkel az általa korábban elkészített bontási terv átadásáról, és Pintér Sándor belügyminiszterrel a munkához szükséges egymilliárd forint kormányzati támogatás gyors folyósításáról.
A hatóságilag jóváhagyott bontási terv a hét végén, jövő hét elején az önkormányzat birtokába kerülhet, a sürgősségi eljárásnak köszönhetően pedig a kiírástól számítva 15-20 napon belül eredményt hirdethetnek.
A magasház a hetvenes évek közepén épült, de vázszerkezetének korróziója miatt idővel életveszélyessé vált, ezért 1989-ben ki kellett üríteni. Az önkormányzat 2003-ban 360 millió forintért megerősíttette, majd eladta a házat, de 2007-ben visszakerült a tulajdonába.
Az önkormányzat az épületet egy évvel később a spanyol Grupo Milton befektetői csoport projektcégének, a La Torre Kft.-nek értékesítette egy ingatlancsomag részeként, de az új tulajdonos sem tudta hasznosítani, ráadásul többször fel kellett szólítani, hogy gondoskodjon az épület bekerítéséről, őrzéséről.
A Baranya Megyei Kormányhivatal a veszélyessé vált épületre tavaly ősszel adott ki bontási határozatot, amely ez év elején vált jogerőssé. A kormánymegbízotti tisztségétől azóta országgyűlési képviselői mandátuma miatt megváló Hargitai János korábban azt mondta, a magasház esetén robbantásról szó sem lehet, az ingatlant fokozatosan bontják el, az érintetteknek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy garantálják a környék biztonságát.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere június végén tartott sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a város 25 millió forintért megszerezte az épületet az azt korábban birtokló gazdasági társaság felszámolási eljárása során, és az ingatlant a lehető legrövidebb idő alatt szeretné lebontatni.