Likvidálási ajánlat
„Zsidók kiirtására szakosodott cégünk vállalja hájfejű parlamenti zsidók, újgazdag brókerek, MSZP-s és SZDSZ-es népsanyargató képviselők, magyarellenes cionista, fitymás neo- és divatzsidók, esetleg önkormányzati bürokrata semmittevők és polgármesterek likvidálását, nyilvános internetes kivégzését, ha kell, családostul” – jelent meg weboldalas elérhetőséggel augusztus utolsó napján az Expressz hirdetési újság internetes kiadásában. LAMPÉ ÁGNES írása.
A szövegről a jogi álláspontok és a szükséges válaszlépések megítélései is jócskán eltérőek.
Elképedtünk ezen a hirdetésen, ezért felhívtuk az Expressz illetékes vezetőjét. Megközelíthetetlennek bizonyult. Kirendelt kollégája még arra sem volt felhatalmazva, hogy főnöke nevét elárulja. Ehelyett írásos válasz érkezett a cég jogi képviselőjétől. Ebben Kádár Katalin az oldalon „megjelenő jogsértő hirdetések moderálásáról” tájékoztatott. Megtudtuk: hirdetést bárki feladhat, aki megad egy e-mail címet, és elfogadja a portál üzleti szabályzatát.
Ennek általános rendelkezései között olvasható az is, hogy „a hirdetésekben nem szerepelhet olyan tartalom, amely: jogszabályba ütközik, illetve ennek gyanúja felmerül; erőszakra, jogszabálysértésre buzdít, illetve a személyes vagy közbiztonságot, környezetet, illetve természetet károsító magatartásra ösztönöz, önkényuralmi jelképeket tartalmaz; félelemérzetet kelt”.
Az ügyvédnő tudatta velünk azt is, moderátoraik kiszűrik a azokat hirdetéseket, amelyek jogszabályba ütköznek, sértik mások jogos érdekeit. „Ez a folyamat a feladott hirdetések magas számára, valamint az Expressz Magyarország Zrt. rendelkezésére álló emberi erőforrásokra való tekintettel azonban sokszor több napot is igénybe vesz.”
A „zsidók kiirtására szakosodott cég” ajánlatát a megjelenés másnapján törölték a felületről.
DJ Führer
Ráklikkeltünk hát a zsidóirtást kínáló hirdetés honlapjára. „Ismerd meg az erő sötét weboldalát, öcsécském” – kaptuk a felszólítást. E közösségi oldal vezére a DJ Führer fantázianevet választotta.
„Egykor totyó bácsi voltam, de ez a név immár semmit nem mond nekem” – sejteti fejlődésének irányát.
Az oldalon szörfölve versei mellett fotóira is ráleltünk. Egyiken három-négy évesen Hitler-bajusszal feszít. Alatta a magyarázó szöveg: „Politi KUSS!!! (Második x Vezér).”
Neve mellett látható a „jele” – egy bólogató koponya. És az angol nyelvű figyelmeztetés: DJ Führer a „devious”, azaz a „körmönfont” időszakát éli. Aki tehát „zsidókiirtást, polgármester-likvidálást netán nyilvános internetes kivégzést” rendelne meg, jó pillanatában érheti el. Az érdeklődő – amint az Expressz internetes változatában feladott hirdetésből kiderül – a világhálón léphet kapcsolatba a Führerrel.
Mi is ezt tettük. Kértük, világosítson fel, honnan a céges vállalkozás ötlete. Jött is a válasz.
„Nos, fogalmam sincs, miről van szó, de mindenesetre érdekes a dolog. Írjon, ha van valami fejlemény az ügyben.”
Írtunk is még pár kérdést, s a vezér DJ újra válaszolt.
„Sok őrült kószál széles-e interneten és bárki közülük megadhatta a webcímemet, a legkülönbözőbb okokból, viccből, rosszindulatból, de akár provokációból is.
Ezzel az ügynek pontot is tettem a végére.”
De mi nem.
Mit mond a jog?
A hirdetés szövegét elküldtük a Nemzeti Nyomozóirodához. Jött a válasz írásban: az ügyet „illetékességből” áttették a XIII. kerületi rendőrkapitánysághoz.
Eközben próbáltuk azt is felderíteni, vajon mit „mond” az esetről a jog. Például egy olyan társaság szakembere, amelyik az emberi szabadságjogok védelmét tűzte ki céljául.
– Ízléstelen, elítélendő és provokatív, de nem több, mint rosszízű tréfa – kommentálja a hirdetést Simon Éva, a Társaság a Szabadságjogokért jogásza. – A szöveg büntetőjogilag nem értékelhető. Nem történt sem jogsértés, sem bűncselekmény.
A jogász úgy véli: az elektronikus kereskedelmi törvény szerint a szolgáltató, jelen esetben az Expressz nem felelős a szerverére feltett tartalomért.
– Persze a hirdetés ettől még a szolgáltató felhasználási feltételeibe ütközhet, amelyeket a feladó elfogad, mielőtt igénybe veszi a felületet. A szöveg eltávolítása ilyenkor jogszerű lehet. De egy ilyen vicc nem meríti ki az ajánlkozás kategóriáját, ezért a hirdetés jogilag értékelhetetlen – összegez Simon Éva.
Vicc lenne?
Felhívtuk a Magyar Antifasiszta Ligát is. Tenner György elnök röviden reagált: nem kívánnak jogi lépéseket tenni, mert nem hisznek abban, hogy az amúgy hosszadalmas eljárás precedensértékű lehetne.
Egészen mást gondol az ügyről Kádár Ferenc budapesti ügyvéd.
– Haladéktalanul feljelentést tettem ismeretlen tettesek ellen a XIII. kerületi rendőrkapitányságon, ahová az Expressz-ügy került.
Az ügyvéd citálja is a Btk. vonatkozó passzusát: – „Aki népirtásra irányuló előkészületet követ el, bűntett miatt kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”
Ráadásul akad az ügyre vonatkoztatható másik paragrafus is, méghozzá a terrorcselekményről szóló.
– „Aki abból a célból, hogy a lakosságot megfélemlítse, személy elleni erőszakos, közveszélyt okozó vagy fegyverrel kapcsolatos bűncselekményt követ el, bűntett miatt tíztől tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő.”
Kádár ügyvéd úr az 1947-es párizsi békeszerződés két pontjára is hivatkozik. Úgy véli, az internetrendőrség bevonásával kell felderíteni az apróhirdetés kérelmezőit, akár úgy, hogy az Expressz lap szerkesztőségében házkutatást tartanak.
– Kérni fogom a nyomozó hatóságot: ha munkája eredményes, kezdeményezze az őrizetbe vételt és – a bűnismétlés veszélye miatt – az előzetes letartóztatást.
Természetesen felhívtuk a BRFK-t.
A kommunikációs osztály tájékoztatása szerint az eset – tekintettel az ügy súlyosságára – a XIII. kerületi kapitányságról azonnali hatállyal átkerült a BRFK Bűnügyi Főosztályára, ahol megindították az eljárást.
(Folytatjuk.)