Levelet írt Orbán Viktornak Hillary Clinton
A levél megismétli a többször hangoztatott amerikai aggodalmakat a bíróságok függetlenségével, az új egyházügyi törvénnyel és a média szabadságával kapcsolatban. Az amerikai nagykövetség nem erősítette meg az Orbán Viktornak címzett levél hírét, de kitért arra: az Egyesült Államok többször kifejezte aggodalmát.
December 23-án terjedelmes levelet küldött az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton Orbán Viktornak. Bár létezésén túl a levél tartalmáról egyelőre nem sokat tudni, az amerikai diplomácia vezetője a magyar demokratikus intézményrendszer szisztematikus leépítésével kapcsolatban fejti ki véleményét.
A
Népszabadságúgy értesült, hogy a levél megerősíti az elmúlt hetekben többször hangoztatott amerikai aggodalmakat a bíróságok függetlenségével, az új egyházügyi törvénnyel és a média szabadságával kapcsolatban. Új bírálati elemként felbukkan, hogy a Klubrádió frekvenciáját másnak ítélték. Egyik forrásunk megjegyezte, „több alkalommal is jeleztük aggodalmunkat, hogy az alkotmány nagyszabású reformjában is megőrződjék az egyéni szabadságjogok, illetve a fékek és ellensúlyok rendszere, és a változtatásokat átláthatóan, a szükséges viták nyomán hajtsák végre”.Demars után
Clinton júniusban Magyarországon járt a Tom Lantos Intézet megnyitóján, és az akkor tett nyilatkozata szerint Orbán előtt szóba hozta többek között az Európai Unió által is vitatott médiatörvényt és az Alkotmánybíróság jogainak korlátozását is. Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, Eleni Tsakopoulos Kounalakis kéthónapos késedelem után októberben szóbeli tiltakozó diplomáciai jegyzéket, démarche-t adott át a magyar kormányfőnek, amely sérelmezi a demokratikus intézményrendszer elleni fellépést, ahogy azt is, hogy az Orbán-kormány láthatóan ügyet sem vet az emiatt megfogalmazódó nyugati bírálatokra.
A lap emlékeztet: zárt ajtók mögött Clinton júniusban ellenzéki politikusokkal és civil szervezetek képviselőivel is tárgyalt. A Szabadság téri Bank Centerben, az amerikai nagykövetségen rendezett találkozón részt vett Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, a Haza és Haladás Alapítvány vezetője, továbbá Mészáros Antónia, a Minőségi Újságírásért Alapítvány elnöke, Molnár Péter, a Közép-Európai Egyetem médiakutatója, valamint Földes Ádám a Transparency International és Réthy Kinga a Nyílt Társadalom Intézet képviseletében. A külügyminiszter ezekről a megbeszéléseiről nem mondott semmit a sajtó jelenlétében, de az amerikai fél civil szervezetek széles köréből válogatott, a válogatás fő szempontja az volt, hogy a romakérdéstől kezdve a szociális problémákig a legkülönbözőbb témákról szó essen.
A nagykövetség nem kommentál
Az amerikai nagykövetség nem erősítette meg az Orbán Viktornak címzett levél hírét kedden az MTI-nek. "Ezt sem mi, sem Washington nem fogja megerősíteni" - közölte a diplomáciai képviselet. Hozzátette, hogy a nagykövetség nem ad tájékoztatást a washingtoni külügyminisztérium diplomáciai kommunikációjáról, és ahhoz nem fűz megjegyzést.
A nagykövetség kitért arra: az Egyesült Államok többször kifejezte aggodalmát a magyar alkotmány lényegi reformja miatt, jelezve, hogy a személyi szabadságjogokat, valamint a szükséges fékek és ellensúlyok rendszerét meg kell őrizni. "Fontos, hogy ezeket a változtatásokat megfelelő átláthatóság jellemezze, és vita kísérje" - közölte a nagykövetség.