Leszerelheti-e a Fidesz csodafegyverét a Jobbik?
A menekültügy nem éppen európai kezelése hozta vissza a Fidesz lassan erodálódó népszerűségét, nem véletlen, hogy a kormánypártok ragaszkodnak a téma napirenden tartásához. A Jobbik a Fidesz csodafegyverének szánt népszavazást próbálja megakadályozni – kérdés persze, mekkora sikerrel.
A második és a harmadik Orbán-kormány, miközben a politikai középről beszél, mint útvonalról, szinte folyamatosan egy szélsőjobbos szakpolitikát valósít meg. Orbán Viktor nagy erővel bizonyította be Jobbik támogatóinak, hogy ő és kormánya – ellentétben pártjukkal – nem csak beszélni, de cselekedni is tud. Korábban Vona még magabiztosan úgy nyilatkozott, pártjának van olyan támogatottsága, hogy ha a Fidesz végrehajtja a komplett programjukat, a Jobbiknak akkor is komoly ereje marad. Ez azonban nem biztos. Áttörést soha nem sikerült elérniük és bár a közvélemény-kutatások szerint sokszor a legnagyobb ellenzéki párt volt, most úgy tűnik, legfeljebb stagnálásra képes.
A Jobbik most úgy érzi, itt az idő visszavágni, vezetői igyekeznek leszerelni a kormányzó párt csodafegyverét, a kvótanépszavazást (Az Európába érkező menekültek tagországok közötti elosztásának szabályait tervezi az EU, ez ellen tartana itthon népszavazást a Fidesz.) Mivel a kormánypártok egyik legfontosabb témája a menekültkérdés és az arra adott válasz, a népszavazás kitűnő lehetőség nekik, hogy a téma folyamatosan napirenden maradjon. A Jobbik ezt akadályozná meg azzal, hogy felajánlották: a párt hajlandó biztosítani a kétharmadot a parlamentben, hogy magában az alaptörvényben rendezzék a kérdést. Ezután nincs szükség referendumra, amit Vona Gábor nagyon költséges, csigalassúságú és bizonytalan intézményként emlegetett, hozzátéve, hogy mire megtartják a népszavazást, az Unió már rég dönthet a kvótáról. Ráadásul az alaptörvény-módosítás jogi értelemben is magasabb kategória egy népszavazásnál – érvélt Vona.
Tóth Csaba, a Republikon Intézet egyik alapítója és stratégiai igazgatója kérdésünkre nagy felütésnek nevezte a téma lenyúlását, de hozzátette: az is biztos, hogy menekültügyben a Jobbik szereplését ellehetetlenítette a Fidesz határozott fellépése. A Jobbik azóta is keresi, hogy mit tud ezután ez ügyben mondani.
Nem csak a baloldalnak, de a Jobbiknak is nagyon rossz lenne, ha a következő hónapok politikája a Fidesz népszavazási kezdeményezéséről szólna. A javaslatával a Jobbik egyszerre tudja megmutatni, hogy ebben a kérdésben mit gondol, másrészt szembe tud menni a Fidesz intézkedéseivel, harmadrészt pedig képes bemutatni mérséklődési stratégiáját.
A Fidesz egy Jobbikos javaslatot biztosan nem szavaz meg, de ha valamiért úgy döntene, hogy ő maga is ki akar hátrálni ebből a népszavazásból – ötven százalékos részvételt elérni nekik is nehéz lenne – úgy a Jobbik kérdését felhasználva maguk nyújtanak be átfazonírozott javaslatot, amit ezek után Vonáéknak viszont meg kell szavazni – vázolja az elemző.
A Fidesz azonban csapdahelyzetben van, hisz első embere éppen a napokban nyilatkozta, hogy a kvótakérdést „meg kell erősítse egy combos népszavazás”. Nem hátrálhat ki olyan egyszerűen a kérdésből, de egyelőre úgy tűnik, nem is akar.