Lengyelország modellnek tekinti az orbáni Magyarországot
A Financial Times azt írja az Orbán–Kaczyński-egyeztetés után, hogy Lengyelország modellnek tekinti az orbáni Magyarországot, a Jog és Igazságosság elnöke régóta csodálja a magyar politikust.
A bírálók szerint ugyanakkor a két politikus közös veszélyt jelent az Európai Unió demokratikus értékeire nézve és az új, kelet-európai illiberális áramlat előörsét alkotja. A találkozó egyben megerősítette azt a benyomást, hogy a lengyel erős ember összehangolja a taktikát a budapesti bajkeverővel.
Az új lengyel kormány alig került hatalomra, az EU már azt fontolgatja, hogy alkalmazza azt a megfigyelési mechanizmust, amelyet tavaly éppen az aggasztó magyar fejlemények miatt alakított ki. Kaczyński hasonló módszereket vetett be, mint amilyeneket a Fidesz alkalmazott és amelyek az ellentábor szerint lebontják a demokratikus fékeket és ellensúlyokat.
Oroszország kapcsán ugyan különbség van köztük, de a két kormánypárt egyaránt euroszkeptikus, hazafias-konzervatív, katolikusbarát és bevándorlásellenes. Azt is vallják, hogy a rendszerváltás hiányosságait ki kell küszöbölni.
Krekó Péter elemző szerint további közös vonás, hogy mindkét politikus azt hiszi: korábban azért szenvedett vereséget, mert nem változtatta meg kellőképpen az intézményi rendszert, és így nem tudta kellőképpen bebetonozni magát a hatalomba. Ám minden párhuzamosság ellenére elképzelhető, hogy a különbségek miatt Lengyelország nem forgatja fel annyira a fennálló viszonyokat, mint a magyarok.
Kim Lane Scheppele azt mondja, az uniónak fogalma sem volt, miként álljon hozzá a tökéletesen kivitelezett puccshoz, amelyet Orbán a kétharmad birtokában vitt véghez. A Princetoni Egyetem Közép-Európa-szakértője úgy látja, hogy míg Magyarországon csakis a Jobbik jelent tényleges ellenzéket, addig a lengyeleknél vannak felelős pártok, amelyek kellő támogatásra építve kihúzhatják az országot a kátyúból külső beavatkozás nélkül is.
(Financial Times)