Lengyel László a Fidesz nevű kártyavárról

A Pénzügykutató Rt. igazgatója szerint a hét végi választások utáni mámor a Fideszben napokon belül elmúlik: a beterjesztett költségvetésnek kijózanító hatása lesz a kormánypártok frissen megválasztott önkormányzati lobbijára, hiszen a korábbi ígéretek tarthatatlannak bizonyulnak.

2010. október 6., 17:11

A politológus szerint jól kampányolt a Fidesz, "mégpedig azzal, hogy nem kampányolt". – Csak jegelte a fontos problémákat, és fenn tudta tartani azt a képet, hogy a szocialisták tehetnek mindenről, akik tulajdonképpen bűnözők - mondta Lengyel László, aki szerint a Fidesz ügyes a rövid távú szavazatmaximálásban.

– Hosszú távon viszont ezzel nemcsak az ország, hanem saját helyzetét is rontotta. Intézkedéseivel megbénította az ellenzéket, és a választót megtartotta abban a hitében, hogy tavasz óta semmi sem változott. Akkor is érdemes volt a Fideszre szavazni, és most is jól döntött, mert itt most 8, 12, 16 évig Fidesz-éra lesz.

A 168 Órának az elemző azt nyilatkozta: valójában csak akkor lett volna igazi tétje az önkormányzati választásnak, ha Orbán Viktor és csapata időben megkezdi a társadalmi, gazdasági berendezkedést, a politikai konszolidációt egy gyarapodást hozó Orbán-korszakra, akár 8–12–16 évre.

– Ebben az esetben tényleg nagy jelentősége volna annak, hogy a nagy önkormányzatokban tartósan otthon legyen, hogy megköthesse az érdemi megállapodásokat. Látjuk: a liberálisok a fővárosban a 90 és 94 közötti megállapodásaikkal egészen 2010-ig egy nem létező párttal is kihúzták. Orbán Viktornak 2010 májusa óta folyamatosan tárgyalnia, tárgyalnia és megállapodnia kellett volna: na, fiúk, az egyik feladat, hogy kiegyezek a nagybefektetőkkel. Leülök velük és megállapodok a legfontosabb fejlesztésekről, a közteherviselés megfelelő módjáról. Hogy tudják, én maradok száz évig hatalmon, de ők is megélnek. Leülök az exportőrökkel és megállapodást kínálok. Persze, hogy meg kellett volna egyeznie a Valutaalappal, az Európai Unióval, hogy meglegyen a biztos külső háttere, így befordulhatott volna a belső világba, hogy azt mondja a szakszervezeteknek: emberek, nem fogok bántani senkit. Még 2012-ig maradjatok kicsit békén, addig nem tudok béreket emelni, de 2012-től minden bérmegállapodásba bevonlak titeket. Tárgyalni kellett volna a szakmákkal, például az egészségügyiekkel, a pedagógusokkal, és tárgyalni a főváros nagy erőivel, a közműcégek vezetőivel. Aki nem tud megállapodni, az nem tud konszolidálni. Az nem megy, hogy berúgom az ajtót, és mindenkivel összeveszek.

"Én azt gondolom, hogy ez az egész Fidesz-építmény csak kártyavár" - mondja az interjúban Lengyel László. Kíváncsi rá, hogyan gondolkodhat a politológus a nemzeti együttműködés rendszeréről? Olvassa el az interjút a csütörtökön megjelenő 168 Órában!