Hiába kezdtünk lélegeztetőgépeket gyártani, továbbra is több ezer jön Kínából – de nem tudni, mi lesz a sorsuk

2020. június 9., 06:50

Szerző:

Eddig legalább 6500 lélegeztetőgépet szerzett a kormány Kínából, csak a múlt héten is 1800-at, annak ellenére, hogy a járvány csúcsán is csak 82-en szorultak ezek segítségére – írja a 444.hu. Ez ahhoz képest is magas szám, hogy eddig összesen 4014 embernél mutatták ki igazoltan a koronavírust Magyarországon.

Vasárnap, amikor Szijjártó az újabb szállítmányokról adott hírt, Magyarországon 386 koronavírusos beteget ápoltak kórházban, közülük mindössze 21-en voltak lélegeztetőgépen.

Érthetetlennek tűnik tehát, miért folyamatosak a beszerzések, mikor a nemzeti konzultációban is külön kérdés utal arra, hogy Magyarország túlságosan kitett más országoknak a védekezéshez szükséges felszereléseket illetően, ezért azokat Magyarországon kellene előállítani.

Koronavírus - Újabb orvosi eszközöket szállító gép érke Egy nagy adag kínai szállítmány
Fotó: Kovács Tamás

Szijjártó az újabb és újabb eszközbeszerzéseket azzal indokolja, hogy „a koronavírus-világjárványról senki nem tudja, hogyan alakul a jövőben, lesz-e második hullám. Mindenesetre nekünk a legrosszabb forgatókönyvre is felkészültnek kell lennünk”. Magyarországon a járvány csúcsán sem voltak kórházban 1027-nél többen, a lélegeztetőgépeken lévők száma pedig átlagosan 60 körül alakult. 

Orbán Viktor április 10-én például arról beszélt a Kossuth Rádióban, hogy „amikor nagy terhelés alatt leszünk, 7500-8000 intenzív ágy és lélegeztető készülék kell majd. Normálisan 2000 ilyen készülék van az országban, ezt kell felfuttatni és személyzetet is biztosítani, akik tudják ezt kezelni” és hogy a tömeges megbetegedéseket mi sem úszhatjuk meg, de végül

a 33 ezer kiürített ágyra sem volt szükség. 

Szijjártó április közepén azt mondta, hogy a kínaiakkal 148 millió 700 ezer maszkra szerződtünk, 3,3 millió tesztre és 47,7 millió védőfelszerelésre, de azt sosem említette, hogy mennyi lélegeztetőre. A portál hiába érdeklődött a külügynél, nem árulták el, fog-e érkezni még és ha igen, mennyi. Mindenesetre a Semmelweis Egyetem egyik, nyilvánosságra került közbeszerzése szerint 3,2 millió euróért vettek Kínából 56 darab NIV és 140 darab IV lélegeztető gépet. De ez mindössze 196 darab gép.

A Magyarországnál nyolcszor népesebb Németországban 30 ezer lélegeztetőgép van. A 67 milliós Franciaországban, ahol súlyosabb volt a járvány, mint Németországban, vagy mint nálunk, a járvány csúcsán, április 9-én hétezren voltak lélegeztetőgépen. 

A portál az Emmitnél is hiába érdeklődött, mi lesz a sorsa ezeknek a gépeknek, kiviszik kórházakba, egyáltalán üzembe helyezik-e őket és miközben továbbra is érkeznek,

kormányzati támogatással itthon is elindult a magyar fejlesztésű lélegeztetőgépek gyártása,

amit megtekintett május 28-án Pintér Sándor, Palkovics László és Kásler Miklós is. Az átadott gyártócsarnokban naponta tíz lélegeztetőgépet szerelnek össze.

Elindul a lélegeztetőgép-gyártás Magyarországon Elindul a lélegeztetőgép-gyártás Magyarországon
Fotó: Mónus Márton