Lehet, hogy Orbán a saját halálos ítéletét írta alá

Elképzelhető, hogy Brüsszelben eleve úgy fogalmazták meg a Barroso-levelet, hogy a magyar kormányfő elutasítsa azt – írta gondolatkísérletnek szánt posztjában Török Gábor politikai elemző.

2011. december 23., 09:53

Török szerint ha igaz az, hogy „nincs szükségünk a pénzre” és „nem akarunk felvenni hitelt”, akkor a magyar kormányfő okkal

utasította elBarroso arra vonatkozó kérését, hogy Magyarország ne fogadja el a stabilitási- és a jegybanktörvényt. Ha az a hitel mégis kell az országnak, ha a megállapodás nélkül jövő évben csődközeli állapotba kerülhet az állam, akkor más megvilágításba helyezhetjük Orbán döntését – írta a politológus.

„Tételezzük fel egy pillanatra, hogy az európai politika irányítóinak valóban elegük lett Orbán Viktorból, miként ezt jobbról és balról is – más kontextusban – gyakran mondják. De vajon hogyan tudják elérni, hogy a miniszterelnök megbukjon? A kétharmados többség stabilnak látszik, Brüsszel pedig tényleg nem Moszkva, hogy parancsára vezetőt cseréljen egy ország. Mit kell hát tenniük? Olyan helyzetet előállítani, amelynek a végén nem marad más választása a kormányfőnek, mint a távozás. Egy okosan kigondolt csapda kell tehát, amibe Orbán Viktor szépen belesétál.

(…)Ha az európai politika irányítói úgy hiszik, hogy Magyarország a hitel nélkül előbb-utóbb finanszírozhatatlanná válik, akkor nem kell mást tenniük, mint a megállapodás felé vezető úton egy olyan feltételt megfogalmazni, amit ugyan egy reálpolitikus talán teljesítene, de amiről okkal gondolhatják, hogy Orbán gyomra nem vesz be akkor sem, ha esetleg még fel is ismeri a helyzetben rejlő veszélyeket” – fogalmazott Török Gábor.

Ha kell a hitel az országnak, akkor Orbán lépése csődközeli állapotot jelent – írta Török, felvetve a gondolatot: mi van, ha minderre Brüsszelben is számítottak, sőt, szándékosan támasztottak olyan feltételeket, hogy Orbán megbukjon. Ez esetben ugyanis Orbán – butaságból vagy tudatosan – saját „halálos ítéletét” is aláírta – vélekedett a politikai elemző.


Pedig a levélben Barroso az EU–IMF-segítségnyújtás további feltételeit is kilátásba helyezte. Mong Attila a Napi Fix blogon

tette közzéa dokumentumot:
„Teljes egészében egyetértek a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság által felvázolt és támogatott elképzelésekkel, beleértve a Stabilitási és Növekedés Paktum betartását, valamint a jegybanki függetlenséghez, a pénzügyi szektorhoz, a költségvetési irányításhoz kötődő egyéb ügyeket, az országspecifikus ajánlásokat, valamint a szakpolitikai kezdeményezésekről folytatott konzultációt. A tárgyalások során akár újabb feltételeket is számításba vehetünk. Remélem, hogy az elővigyázatossági segítségnyújtási programról ezen az alapon újrakezdődhetnek a tárgyalások, és eredményes együttműködést folytathatunk ezekben az ügyekben” – írta Barroso.